„Opierając się o oparcie”

Psucie polszczyzny w urzędowych komunikatach oficjalnych jest zatrważające

– Piszę do Pana w sprawie ławki „Z polską flagą” i regulaminu jej użytkowania. Nie wiem, kto to pisał, ale musiał to być wyjątkowy „znawca” polszczyzny. Mocno groteskowy w wymowie tekst składający się z 15 p. zawiera błędy językowe i stylistyczne. Czytając, człowiek wręcz nie dowierza, że to prawda. Zależy mi na Pana opinii w tej wcale nie śmiesznej sprawie (e-mail od internautki).

Postawienie w kilku miastach sporych rozmiarów konstrukcji drewnianej w kształcie konturów Polski wbudowanej w podest – z usytuowaną w jego środku stalową ławką – jest kampanią Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach „Programu inwestycji strategicznych”.

Z inicjatywą tego rodzaju instalacji wyszła jednak ponoć Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Mają one promować kraj, docelowo pojawią się w 16 miastach.

W regulaminie czytamy, że na ławce mogą siedzieć jednocześnie trzy osoby dorosłe o wadze do 225 kg, wyklucza się palenie papierosów i picie alkoholu, na podeście nie wolno przebywać bez opieki małym dzieciom i psom, a inne osoby powinny utrzymywać dystans 1,5 m od całej konstrukcji.

Na wszelki wypadek dodano, że „z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, opierając się o oparcie”.

Nie zamierzam zgłębiać powodów, dla których ktoś wymyślił, a następnie zlecił do wykonania wiele konstrukcji plenerowych za wielkie pieniądze (podobno 2 mln zł) i ustalił docelową liczbę budowli (ma ich być szesnaście).

Trudno mi jednak przejść obojętnie obok tego, że nie po raz pierwszy w oficjalnej przestrzeni komunikacyjnej pojawiają się teksty (ogłoszenia, komunikaty itp.) z usterkami językowymi.

Przyjrzyjmy się zdaniu w p. 5: Wejście i zejście na ławkę dozwolone jest i powinno odbywać się tylko za pomocą schodów trzymając się poręczy (w oryginale nie ma przecinka przed trzymając się).

Po pierwsze należało napisać Wejście na podest i zejście z podestu (bądź zejście z niego), gdyż różna pozostaje łączliwość rzeczowników wejście (na coś) i zejście (z czegoś), a człon ławka – obowiązkowo zastąpić słowem podest, nie chodziło przecież o ‘wejście na ławkę’.

Po drugie, jeśli nawet uznamy, że trzymając się poręczy jest w tym wypadku okolicznikiem sposobu (w jaki sposób?), a nie klasycznym imiesłowem przysłówkowym czynnym zakończonym na -ąc (musi wtedy wystąpić tożsamość podmiotów i jednoczesność czynności w zdaniu nadrzędnym i podrzędnym, np. Wracając do domu, spotkałem kolegę), to i tak kiedy się to czyta, coś stylistycznie wygląda źle.

A wystarczyło napisać: Do wejścia na podest i zejścia z niego służą tylko schody i poręcze (lub schody z poręczami).

To samo uchybienie składniowe pojawiło się w p. 15: Zabronione jest korzystanie i przebywanie na ławce ze zwierzętami (powinno być: Zabronione jest korzystanie z ławki i przebywanie na niej ze zwierzętami).

Również w p. 11: Nie dozwolone jest wchodzenie i korzystanie z ławki (poprawnie: Niedozwolone jest wchodzenie na ławkę i korzystanie z niej). Tutaj na dodatek popełniono błąd ortograficzny (napisano nie dozwolone zamiast niedozwolone, a to przecież zaprzeczony przymiotnik).

W regulaminie występują jeszcze usterki interpunkcyjne: w p. 2 Osoby, które chcą skorzystać z ławki zobowiązanie są – brak przecinka po z ławki, w p. 15 Wobec osób, które nie będą przestrzegały powyższych zasad albo które spowodowały szkody w instalacji mogą zostać – brak przecinka po w instalacji.

Inne zdanie (z p. 6): z ławki należy korzystać tylko w pozycji siedzącej, opierając się o oparcie (no tak, na ławce można przecież również leżeć i stać) nigdy nie powinno się było w instrukcji znaleźć. A za człon opierając się o oparcie moje szczególne „gratulacje” dla autora.

MACIEJ  MALINOWSKI

1 komentarz

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top