Absolutnie

2 komentarze

  1. Marek C napisał(a):

    “I w tym wypadku przysłówek absolutnie pojawia się w tekście zupełnie bez sensu (czyżby autor na siłę szukał rymu do wyrazów bałamutnie i trutnie?).”
    Nie, Młynarski nie szukał na siłę rymu. “Absolutnie” doskonale pasowało w tym miejscu, pozornie bezsensownym, ponieważ główny bohater tak właśnie używał tego słowa. Co więcej, nawet gdyby nie łączyć piosenki z serialem to i tak trudno Młynarskiego posądzać o bezsensowny rym. Jest on wszak znanym prześmiewcą różnego rodzaju powiedzonek i błędów językowych. Piosenki “Nie mam jasności w temacie Marioli” lub “Bynajmniej” są doskonałymi tego przykładami.

  2. Patryk napisał(a):

    “Czyżby autor na siłę szukał rymu do wyrazów bałamutnie i trutnie?” Nic bardziej mylnego. Odpowiedź na to pytanie znają zapewne widzowie serialu “Droga”. Zna ją również sam Wojciech Młynarski: “Charakterystyczna twarzyczka Wiesława Gołasa, jego rączki na kierownicy wielkiego autobusu – a ja w tle śpiewam piosenkę z czołówki serialu TVP »Droga« (1973). Ten szofer nieustannie używał słówka »absolutnie«. Dziś już to wspomnienie się zatarło, a piosenka żyje własnym życiem” (W. Młynarski, “Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007, s. 189).

%d bloggers like this: