2 komentarze

  1. Marek C pisze:

    „I w tym wypadku przysłówek absolutnie pojawia się w tekście zupełnie bez sensu (czyżby autor na siłę szukał rymu do wyrazów bałamutnie i trutnie?).”
    Nie, Młynarski nie szukał na siłę rymu. „Absolutnie” doskonale pasowało w tym miejscu, pozornie bezsensownym, ponieważ główny bohater tak właśnie używał tego słowa. Co więcej, nawet gdyby nie łączyć piosenki z serialem to i tak trudno Młynarskiego posądzać o bezsensowny rym. Jest on wszak znanym prześmiewcą różnego rodzaju powiedzonek i błędów językowych. Piosenki „Nie mam jasności w temacie Marioli” lub „Bynajmniej” są doskonałymi tego przykładami.

  2. Patryk pisze:

    „Czyżby autor na siłę szukał rymu do wyrazów bałamutnie i trutnie?” Nic bardziej mylnego. Odpowiedź na to pytanie znają zapewne widzowie serialu „Droga”. Zna ją również sam Wojciech Młynarski: „Charakterystyczna twarzyczka Wiesława Gołasa, jego rączki na kierownicy wielkiego autobusu – a ja w tle śpiewam piosenkę z czołówki serialu TVP »Droga« (1973). Ten szofer nieustannie używał słówka »absolutnie«. Dziś już to wspomnienie się zatarło, a piosenka żyje własnym życiem” (W. Młynarski, „Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2007, s. 189).