W porównaniu z czymś (nie: w porównaniu do czegoś)

Bezokolicznik porównać i jego odpowiednik niedokonany porównywać należy do tej nielicznej grupy czasowników, które mają podwójną składnię.

Można porównać (porównywać) kogo, coś – z kimś, z czymś i porównać (porównywać) kogo, coś – do kogoś, do czegoś.

Mirosław Bańko i Maria Krajewska wyjaśniają w Słowniku wyrazów kłopotliwych PWN (Warszawa 1994, s. 252), że przyimka z lepiej użyć z czasownikiem porównać (porównywać) wtedy, gdy chodzi zarówno o podobieństwa, jak i różnice, po przyimek do warto zaś sięgnąć wówczas, kiedy chcemy wskazać jedynie na podobieństwo porównywanych rzeczy lub osób.

Powie się zatem:

Trudno porównywać bardzo dobrą grę reprezentacji Polski w piłce nożnej w eliminacjach do mistrzostw świata w Rosji z przeciętnymi występami ligowymi drużyn z Ekstraklasy,

ale:

Dbałość wielu osób o polszczyznę można porównać do troski złotnika o jak najlepszą jakość kruszcu.

Pamiętajcie więc o tej osobliwości czasownika porównać (porównywać).

Inaczej dzieje się natomiast z wyrażeniem zawierającym rzeczownik porównanie.

W tym wypadku należy mówić i pisać w porównaniu z kimś, z czymś, a nie: w porównaniu do kogoś, do czegoś (zajrzyjcie do Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN, Warszawa 2004, s. 829).

Dlatego zawsze mówcie i piszcie:

Kasia w porównaniu z Mają wypadła w klasyfikacji półrocznej o wiele lepiej; W porównaniu z oryginałem przekład powieści okazał się słabszy.

Tłumaczy się to tym, że wyrażenie w porównaniu z kimś, z czymś ma znaczenie podobne do znaczenia czasownika porównywać kogo, coś z kim, czymś.

Pan Literka

 

 

Scroll to Top