Szanowni Państwo,
czy wyraz kwiatki w znaczeniu ‘błędy, niefortunne sformułowania’ powinno się ująć w cudzysłów?Ponadto chciałem spytać o zdania:
-
Na niektóre sprawy nie możemy nic poradzić, np. na to, że żyjemy w kotlinie(,) i na to, że wiatry z zachodu przynoszą nam najgorsze opary. Czy po wyrazie kotlinie przecinek powinien się pojawić?.
-
Figurę ma fantastyczną (,) jak nastolatka. Czy tutaj po jak występuje dopowiedzenie, które wymaga postawienia przecinka?
Słowo kwiatek (w lm. kwiatki ) w znaczeniu ‘błąd ortograficzny lub merytoryczny w tekście; niezręczne sformułowanie kompromitujące mówiącego lub piszącego’ jest określeniem potocznym, a więc niedającym się do tekstów pisanych. Jeśli jednak już się w piśmie znajdzie, nie ma potrzeby zaopatrywania go w cudzysłów, gdyż sam kontekst wyjaśnia przecież, o co chodzi… Znane jest powiedzenie ładne kwiatki! (kiedy dziwimy się czemuś…), np. Jeszcze nie wyszedłeś do szkoły? Ładne kwiatki, jest już kwadrans przed ósmą! Współcześnie w rozmaitych tekstach nadużywa się cudzysłowów […]
Więcej w Poradni Językowej PWN