StartWszystkie wpisyPytania od czytelnikówImiesłów przymiotnikowy od czasownika „przechodzić”

Mam taki problem. Nie potrafię znaleźć formy imiesłowowej od czasownika „przechodzić”. Przydałoby się to głównie przy określaniu gry: „Przeszedłem grę”, więc „Gra została przeze mnie…”? No, właśnie: jaka?

Nie można, niestety, utworzyć imiesłowu przymiotnikowego od czasownika przechodzić. Po prostu nie jest on czasownikiem przechodnim, tzn. nie ma strony biernej i dopełnienia (formy grę) nie da się przekształcić w podmiot przy zamianie konstrukcji czynnej zdania na bierną (Gra została przeze mnie… przeszedłsza?). Tak samo mówi się na przykład Obszedłem jezioro, ale niemożliwa jest strona bierna (Jezioro zostało… obejdzione − nikt tak nie powie).

Zobacz także

7 komentarzy

 1. Joanna Yossarian

  Oczywiście można utworzyć imiesłów przymiotnikowy od czasownika „przechodzić”, i brzmi on „przechodzący”.

  1. Z kontekstu wszakże wynika, że chodzi o imiesłów przymiotnikowy bierny, nie o przymiotnikowy czynny.

  1. Ale co innego znaczy, bo w praktyce używamy tej formy imiesłowu w znaczeniu przymiotnikowym:
   „Przechodzone ubranie, spodnie, buty” itp.

 2. Widzę nieścisłość w pytaniu: najpierw jest mowa o formie imiesłowowej czasownika „przechodzić”, później zaś – „przejść” (jak wynika z dalszej części wypowiedzi).
  W pierwszym przypadku można utworzyć imiesłów przymiotnikowy i przysłówkowy, jednak nie rozwiązałoby to przedstawionego problemu.

 3. Ale jeśli mamy zdanie „Przechodzę grę”, możemy przekształcić je w zdanie „Gra jest przeze mnie przechodzona”. Jak zauważa Obserwator, rzecz w tym, że w pytaniu chodzi o czasownik „przejść”.

Komentowanie jest niedostępne.

Przewiń do góry