Znad (nie: z nad) morza

Wakacje w pełni. Wypoczywamy nad morzem, jeziorami bądź w górach, na koloniach i obozach w kraju lub za granicą.

Być może pomyśleli Państwo właśnie o tym, by wysłać stamtąd pocztówkę do rodziców, dziadków, rodzeństwa czy koleżanek albo kolegów ze szkoły (choć w dobie telefonii komórkowej i internetu, SMS-ów i e-maili/ e-mailów jest to coraz rzadsze…).

Ale pamiętajmy o tym – tych kilka słów musi być napisanych poprawnie.

Chodzi mi o słowo znad pojawiające się w pozdrowieniach z wakacji, niesłychanie często pisane rozdzielnie jako z nad morza.

Docierają do mnie informacje, że owo błędne z nad (np. Pozdrowienia z nad Bałtyku Pozdrowienia z nad morza; Pozdrowienia z nad Jeziora Rożnowskiego itp.) wydrukowane bywa czasami w gotowym tekście na pocztówce lub widokówce, co powoduje, że sami już nie wiemy, jak jest poprawnie.

O zgrozo, niekiedy można nawet natrafić na układane przez samozwańczych słowopiewców wierszyki, w których nie tylko występuje pisownia z nad, ale też roi się od uchybień interpunkcyjnych, np.

Jestem na plaży – słońca nie brakuje

ale rozłąka z Tobą wiele mnie kosztuje…

Ciągle myślę o Tobie kochanie

choć wiem że to tylko krótkie rozstanie…

Z nad morza więc pozdrawiam i całuję/

nie zapomnij co do Ciebie czuję…

To wielka wpadka wydawców, nie kupujcie takich bubli…

Zapamiętajmy, że słowo znad jest tzw. zrostem, czyli tworem powstałym z połączenia dwóch przyimków: z i nad (tak jak np. zza czegoś, poprzez, pomimo, spod, spomiędzy, sponad, spoza, sprzed). Piszmy więc zawsze:

Pozdrowienia znad morza przesyła (śle) Wasza ukochana córka lub Wasz ukochany syn.

Maciej Malinowski

Scroll to Top