Wyspy Kerguelena , Eurazja

Jeśli interesujecie się choć trochę geografią, to powinniście słyszeć o Wyspach Kerguelena leżących w podbiegunowej części Oceanu Indyjskiego, mniej więcej 5300 km na południowy wschód od Afryki.

Wiecie też na pewno, co oznacza termin Eurazja (że chodzi największy kontynent globu – 1/3 powierzchni – Europę i Azję zamieszkiwany przez ponad połowę ludności kuli ziemskiej).

Najpierw o Wyspach Kerguelena

To archipelag składający się z ok. 300 skalistych wysp pochodzenia wulkanicznego (z największą Wyspą Kerguelena), na co dzień niezamieszkanych, jedynie okazjonalnie odwiedzanych przez naukowców.

Wyspy należą do Francji i nazwano je tak (fr. Îles Kerguelen) na cześć ich odkrywcy, bretońskiego żeglarza Yves’a Josepha de Kerguelena-Trémareca w XVIII w.

Piszę o tym dzisiaj po to, byście dobrze zapamiętali nazwisko owego historycznego żeglarza – Kerguelen – i nie zniekształcali go na Kergulen w nazwie wysp. Są Wyspy Kerguelena (a nie: Kergulena).

Owa środkowa literka e została natomiast pominięta w spolszczonej nazwie ryby (przypomina dużego śledzia…).

Mówi się i pisze kergulena (a nie: kerguelena). Niestety, również ją się niekiedy przekręca, tym razem na kargulena (czyżby pod wpływem wielu wyrazów zaczynających się od kar-?).

Pamiętajcie zatem, że są Wyspy Kerguelena, ale gatunek ryb to kergulena (w l.mn. te kerguleny, w dopełniaczu tych kergulen).

Z kolei mówi się Eurazja dlatego, że owo słowo wywodzi się z niemieckiego terminu Eurasien. W j. ang., hiszp. oraz we wł. również jest Eurasia, we fran. Eurasie, w ros. Евразия [wm. Jewrazja]. Nazwę tę wprowadził w XIX w. austriacki geolog Eduard Suess, żeby podkreślić ścisły związek Azji z Europą.

Pan Literka

1 komentarz

  1. Nazwisko żeglarza, odkrywcy tych wysp, wymawia się „Kergelę” albo „Kerglę” z akcentem na ostatnią sylabę, więc w wymowie wyspy będą „Kerglena”.

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top