StartWszystkie wpisyPytania od czytelników„Wzajemnie” czy „nawzajem”?

Jestem stałą czytelniczką Pana artykułów zza zachodniej granicy. Mam pytanie. Które ze słówek jest poprawne: „czemu” czy „dlaczego”? Mówi się „Dziękuję, wzajemnie” czy; „Dziękuję, nawzajem”? Agnieszka Białkowska-Appel, Eschershausen

Możemy mówić i pisać: Czemu to zrobiłaś? albo Dlaczego to zrobiłaś? Czemu i dlaczego to synonimy. Czemu jest formą celownika zaimka co, dlaczego – zrostem powstałym z przyimka dla i dopełniacza zaimka co. Tak samo wymiennie wolno nam stosować wyrazy nawzajem i wzajemnie (kiedyś w użyciu było jeszcze wzajem) i to zarówno w grzecznościowym zwrocie ‚także i dla ciebie, także dla pani, pana’, np. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. – Dziękuję, wzajemnie albo nawzajem, jak i w znaczeniu ‚jeden drugiemu, obopólnie’, np. Pomagać sobie wzajemnie albo nawzajem. Trzeba pamiętać o poprawnej pisowni nawzajem, gdyż spotka się błędne na wzajem (czyżby pod wpływem wyrażeń przyimkowych na wznak, na przemian, na ukos?)

Zobacz także

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje Akismet do ograniczania spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane z twoich komentarzy..

Przewiń do góry