Przed nami ciekawy numerologicznie rok 2020:

dwie 20 (dwudziestki) lub dwie 2 (dwójki) i dwa 0 (zera).

W zapisie rzymskim również wygląda to interesująco:

MMXX, czyli dwa razy M (‘tysiąc’) i dwa razy X (‘dziesięć’).

Rok 2020 będzie osobliwy także ze względu na liczbę dni (366). Oznacza to, że jest przestępny, co łatwo sprawdzić, dzieląc ostatnią liczbę dwucyfrową (20) przez 4 (wychodzi 5).

Quiz

Owa przestępność polega na tym, że co cztery lata drugiemu miesiącowi roku (lutemu) dodaje się dzień i wówczas liczy on 29 dób. Całą operację wymusiło to, że na zwykły rok nie przypada właściwie 365 dni, ale dokładnie 365,25. Żeby więc jakoś wyrównać rachunki, postanowiono, że raz na cztery lata kolejny rok otrzyma dzień ekstra.

Dodam, że początkowo posługiwano się przymiotnikiem przestępny wyłącznie w odniesieniu do 29 lutego (dzień przestępny, tzn. ‘ten, który pominięto’). Dopiero później ową nazwę przeniesiono na rok (rok przestępny, czyli ‘rok pomijany, rok występujący w kalendarzu raz na cztery lata’).

Rok 2020 będzie Rokiem Świętego Jana Pawła II w setną rodzinę urodzin i rokiem, w którym przewidziano beatyfikację Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego na pl. Piłsudskiego w Warszawie (7 czerwca).

To również rok XVI Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 12 miastach gospodarzach w 12 różnych państwach w dniach od 12 czerwca do 12 lipca.

Wielkanoc przypadnie 12 kwietnia, a Boże Ciało 11 czerwca.

Wakacje rozpoczną się 27 czerwca (w sobotę).

Pamiętajmy, by mówić rok dwa tysiące dwudziesty, a nie: rok dwutysięczny dwudziesty.

W takim liczebniku porządkowym wieloczłonowym (2020) jedynie część ostatnia (20) przyjmuje postać porządkową (który? – dwudziesty) i podlega odmianie. Część tysięczna (2000) to liczebnik główny (ile? – dwa tysiące) niepoddający się deklinacji.

Pan Literka

Przewiń do góry