5 komentarzy

 1. Zgadzam sie z wywodem Macieja Malinowskiego, ten wyraz jest bezczeszczeniem jezyka polskiego. Na Slasku kojarzy sie szczegolnie tragicznie, czerwonoarmisci gwalcili tu wrecz masowo kobiety I dziewczynki, czesto grupowo az po ich smierc z wykrwawienia.

 2. Declan pisze:

  Prof. Miodek nie jest szczery. Wprawdzie nie powiedział tego w Ojczyźnie polszczyźnie, tylko na wykładzie dla studentów w NKJO we Wrocławiu.

 3. Sebastian Adamowicz pisze:

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Warto jeszcze zwrócić uwagę na imię jednego z kandydatów na prezydenta USA – Jeba Busha. Oczywiście to już nie jest wulgarne. W Polsce zaś jest miejscowość o nazwie Jebramki. Tu też nie ma potrzeby cenzury.

 4. Pozwolę sobie zwrócić uwagę również na słowo „zajefajny”, będące nagminnie używane przez młodzież i uważane przez nich za twór już całkowicie niewulgarny. Może i tak jest, ale oczywiste skojarzenia z „zajebistym” są jednak nadzwyczaj widoczne i twór ten razi mnie niepomiernie jako coś bardzo fałszywego, usiłującego ukryć swoje mało szlachetne pochodzenie…

  A co do meritum: kilka lat temu piosenkarka Kora, zasiadająca w jury programu „Must Be the Music”, jak nie palnie na wizji: „Powiem ci szczerze: zajebioza!”. Cóż, moim zdaniem wyszła nie zajebioza, tylko żenua.

 5. JERZY ZBORUCKI pisze:

  „…nie grożą przecież za to żadne reprymendy czy kary ze strony Rady Języka Polskiego, a Ustawą o języku polskim nikt się nie przejmuje.”
  Hmmm… ciekawiłoby mnie, czy (i jakie) kary przewiduje Ustawa o języku polskim za KALECZENIE tego języka. Właśnie przeczytałem byłem ową Ustawę i znalazłem tam wyłącznie pogróżki wyłącznie za NIEUŻYWANIE polszczyzny.
  Rzecz w tym, że ja pamiętam czasy, w których obowiązywała zasada: „CZYTAJ jak najwięcej! Poprzez czytanie człowiek uczy się najlepiej języka.” Dzisiaj, niestetto, tę zasadę można już od dawna powiesić sobie na haczyku w zacisznym zakątku, bo język polski w takiej formie i w takim wydaniu, jakie dostajemy do czytania na co dzień (i ja nie mówię tutaj o rzeszach niedouczonych internautów, wstawiających wszędzie swoje wypociny, czy bazgrołach półdebili na ścianach, tylko o prasie, książkach, plakatach, ulotkach, szyldach i opakowaniach) nie jest i nie może być w żadnym wypadku wzorem i podstawą do jego nauki. :o(
  Pozdrawiam mile
  JZ