StartWszystkie wpisyPytania od czytelnikówCo znaczy „zamieszkany” i „zamieszkały”?

Mam prośbę, aby Pan wyjaśnił, że osiedle, wyspa są „zamieszkane” przez ludzi, a grupy ludzi, plemiona – „zamieszkałe” na osiedlach, na wyspach. Do napisania listu skłoniła mnie wypowiedź jednego z dziennikarzy w radiowych „Sygnałach dnia”, który mówił, że wyspy Bahama są „zamieszkałe” przez ileś tam tysięcy mieszkańców.

Poprawnie mówi się i pisze np. Były to tereny zamieszkane głównie przez przesiedleńców; Dom zamieszkany jest przez nowych właścicieli, ale: Osoby od dawna zamieszkałe za granicą.; Polak na stałe zamieszkały w Chicago.

Tak więc trzeba pamiętać o rozróżnieniu, że zamieszkany znaczy ‘taki, w którym zamieszkano’, a zamieszkały to ‘taki, który zamieszkał’.

Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN podaje jednak, że zamieszkały to także ‘taki, na którym ktoś lub coś występuje w dużej liczbie’, np. Zamieszkałe okolice, zamieszkały teren. Dziennikarz „Sygnałów dnia” nie popełnił więc błędu, kiedy mówił, że Wyspy Bahama są „zamieszkałe” przez ileś tam tysięcy mieszkańców.

Istnieje jednak duże niebezpieczeństwo, że nie rozróżniając niuansów poprawnego posługiwania się imiesłowami zamieszkałyzamieszkany i pamiętając o zamieszkałych Wyspach Bahama, ktoś będzie mówił np. Willa wyglądała na zamieszkałą; Dom sprawiał wrażenie niezamieszkałego…

Zobacz także

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń do góry