StartWszystkie wpisyPytania od czytelników„Ten zombie” (i „ta zombie”) czy „to zombie”?

Interesuję się horrorami, dlatego często używam słowa „zombie”. Mam z nim jednak sporo kłopotu. Po pierwsze: jest „ten zombie” (i „ta zombie”) czy „to zombie”? Po drugie: czy słowo to się odmienia, a jeżeli tak, to jak? Widuję pisownię „zombie’ego”, „zombie’em” itd., ale jakoś nie mogę się do niej przekonać, więc zawsze piszę „zombie”.

Według Wielkiego słownika wyrazów obcych PWN jest ten zombie [wym. zombi] albo ten zombi, w l. mn. zaś ci zombies [wym. zombis]. Wszystkie trzy formy pozostają bez odmiany, a więc pisownia przytoczona przez internautę jest istotnie niewłaściwa. O tym, że wyraz ten nie zadomowił się jeszcze w polszczyźnie w formie męskiej, świadczy taki chociażby fragment tekstu znalezionego w internecie:

Początki opowieści kinowe o zombie sięgają wczesnych lat 30 XX w. Wtedy to Victor Halperin, bazując na powieści Garnetta Westona, wyreżyserował pierwszy film o żywej śmierci „White Zombie” („Białe zombie”). Ponadto zamiast formy pluralnej zombies używa się często określenia (te) zombie, np. Zombie. Monstra rodem z filmów gore, gnijące trupy; Zombie mogą istnieć w wielu światach, jednak Świat Ciemności jest w zasadzie od nich wolny. Dodajmy, że wyraz zombie (zombi) to nie tylko przerażająca postać z horroru, ale w religiach afrykańskich osoba zmarła, która może ożyć dzięki magii. Terminem zombie (zombi) określa się ponadto gatunek filmu grozy z ożywionymi trupami w roli głównej.

Zobacz także

Skomentuj

Przewiń do góry