Przecinek przed to zamykającym w konstrukcjach podrzędnych ciągle problemem…

Kolejna nowość, którą wprowadza druga „tarcza” to zapis, że wszystkie pieniądze przekazywane firmom w ramach „tarczy” będą wolne od zajęć komorniczych; Leszek Kostrzewski, Pomoc dla firm. Dopłaty i ulgi, „Gazeta Wyborcza z 15 kwietnia 2020 r.

Zdanie podrzędne wprowadzone zaimkiem który (, którą wprowadza druga „tarcza”) musi zostać zamknięte przecinkiem, gdyż takie są reguły przestankowania. Należało zatem napisać: Kolejna nowość, którą wprowadza druga „tarcza”, to zapis, że wszystkie pieniądze przekazywane firmom w ramach „tarczy” będą wolne od zajęć komorniczych. Coś niedobrego dzieje się w korekcie „Wyborczej”. Autorzy i wydawcy też są na bakier z poprawną polszczyzną! Pewien wieloletni dziennikarz sportowy krakowskiego „Dziennika Polskiego” żalił mi się ostatnio, że jego młodsi koledzy wyrzucają mu od pewnego czasu przecinek przed to, kiedy używa podobnych konstrukcji. Ignorancja tych panów w kwestii interpunkcji sięgnęła zenitu… Ale jakoś nie mają ochoty sięgnąć do poradników językowych. Powiedziałem, żeby następnym razem dzwonił. Pojadę do gości i w mocnych żołnierskich słowach przemówię im do rozumu.

1 komentarz

  1. „(…)zaimkiem który (, którą wprowadza druga „tarcza”) (…”)
    Cytując za Autorem. Początek wpisu dotyczący przecinkowania, a tu co? Wędrujący przecinek – 2 błędy w jednym zdaniu. Chyba nie tylko korekta Wyborczej ma problemy..

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top