Czy to jest poprawnie: „byli piąci”?

W jednej z transmisji z lekkoatletycznych mistrzostw świata w Helsinkach użyto określenia „byli piąci” w znaczeniu ‘zajęli piąte miejsce’. Brzmi to dosyć egzotycznie, ale czy jest zgodne z regułami polszczyzny?

Według Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN pod red. prof. Andrzeja Markowskiego potencjalnie istnieją formy męskosobowe wyższe od liczebnika porządkowego czwarty, tylko są rzadko używane, dlatego kiedy natrafiamy na nie w mowie czy piśmie, wydają nam się dziwne. Ze stanowiska gramatycznego wszystko jest w porządku: liczebniki porządkowe rodzaju męskiego pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty, szósty, siódmy, ósmy, dziewiąty, dziesiąty itd. przyjmują formy liczby mnogiej pierwsi, drudzy, trzeci, czwarci i rzadziej: piąci, szóści, siódmi, ósmi, dziewiąci, dzieciąci itd.

Tak więc nie można powiedzieć, że to błąd, kiedy ktoś użyje sformułowań Polacy byli na mecie piąci (szóści, siódmi, ósmi, dziewiąci, dziesiąci). Lepiej jednak użyć w takich sytuacjach – żeby nie wzbudzać niepotrzebnych, negatywnych reakcji otoczenia – wyrażeń opisowych, czyli: Polacy zajęli piąte (szóste, siódme, ósme, dziewiąte, dziesiąte) miejsce. Zauważmy, że jeśli chodzi o formy żeńskie pluralnych liczebników porządkowych, to kłopotu nie ma żadnego. Mówimy i piszemy: Polskie lekkoatletki były piąte, szóste, siódme, ósme, dziewiąte, dziesiąte.

Zobacz także

Scroll to Top