XD – słowo roku 2017

Dwie litery XD, oddawane też graficznie jako xD lub xd, zostały uznane za Młodzieżowe słowo roku 2017 w plebiscycie organizowanym od kilku lat przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Wprawdzie zajęło dopiero trzecie miejsce za sztosem i dwudzionkiem, ale ten pierwszy był słowem roku wcześniej, drugi zaś nie przypadł do gustu jurorom ze względu na pewien fakt z przeszłości (to neologizmem kiedyś już wymyślony; nie wyrażał się o nim najlepiej Julian Tuwim…).

Właściwie owo XD trudno uznać za słowo, chyba że zapisze się je fonetycznie – jako iksde. To bardziej znak ikoniczny, akronim wyrażający ‘śmiech, rozbawienie bądź podziw jakąś sytuacją, osobą’.

XD (xD) oznacza właściwie to samo, co LOL (Laugh Out Loud ‘śmiać się głośno, śmiać się do rozpuku’).

Kiedyś XD był zwykłym emotikonem (‘roześmianą, zadowoloną buźką, minką’), od pewnego jednak czasu dodawany bywa do każdej prawie informacji pisemnej i słownej, np.

– Niedługo skończy się ta paskudna zima i wreszcie nastanie wiosna XD;

– Aśka ostatnio wyładniała xD

– Hey! Idziecie jutro na szkolną imprezę? xD

Znawcy tematu (znaku XD lub xD na końcu wypowiedzi pisemnej czy słowa iksde w mowie używają ponoć głównie gimnazjaliści, niekiedy licealiści…) twierdzą, że jeśli przekręci się litery XD w prawo o 90º, to zobaczy się ‘twarz śmiejącą się od ucha do ucha’.

D wygląda wówczas jak ‘szeroko otwarte, roześmiane usta’, przewrócona litera X przypomina ‘zmrużone oczy’. Po prostu ktoś śmieje się tak bardzo, że aż zamyka powieki.

I jeszcze jedno: podobno dodanie na końcu xd zapisanego małymi literami oznacza niekiedy coś innego: nie tyle radość, ile stwierdzenie, że coś jest oczywiste (np. Idę spać, bo jutro znowu trzeba wstać do szkoły… xd).

Pan Literka

Scroll to Top