StartWszystkie wpisyPytania od czytelników„Sprzed lat”

Przeczytałem w „Super Expressie”: „Rywalizacja dwóch hiszpańskich klubów o angielską gwiazdę Davida Beckhama przypomniała mi spór z przed pięćdziesięciu laty o Alfredo Di Stefano”. Napisał to znany komentator telewizyjny Dariusz Szpakowski. Co Pan o tym sądzi?

O zgrozo! W jednym zdaniu znalazły się aż dwa błędy: jeden ortograficzny (z przed) i jeden gramatyczny (użycie konstrukcji z przed laty). Oczywiście należało napisać: sprzed lat. No cóż, znanemu komentatorowi, posługującemu się od lat nie najlepszą polszczyzną, teraz przytrafiła się wpadka ortograficzna, ale dziwi, że nikt w redakcji nie wychwycił tego uchybienia…

W związku z tym, że z omawianym wyrażeniem ma kłopot wiele osób, spróbujmy to wyjaśnić. Otóż należy mówić i pisać albo sprzed lat, albo przed laty. Po przyimku sprzed zawsze występuje dopełniacz, np. sprzed domu, sprzed nosa, sprzed lady itp., w związek z narzędnikiem zaś wchodzi przyimek przed, np. przed laty, tak jak przed lasem, przed parkiem, przed domem. Błędem jest krzyżowanie wyrażeń sprzed lat i przed laty, co daje niepoprawny twór sprzed laty.

Warto jednak w tym miejscu powiedzieć co nieco o formie laty. Jest to stara (do XVI wieku jedynie używana) postać narzędnika liczby mnogiej. Mówiono nie tylko laty, ale także czasy, słowy. Dopiero później utrwaliła się końcówka -ami, a więc latami, czasami, słowami itp. To dlatego dzisiaj możemy jeszcze mówić przed laty, nowymi czasy, innymi słowy.

Zobacz także

Przewiń do góry