StartWszystkie wpisyOrtografia: zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach

Szanowni Państwo,
czy pierwszy wyraz w nazwie „pałac w Radziejowicach” piszemy małą literą? Wydaje mi się, że tak. Oficjalna nazwa to chyba „Zespół Pałacowo-Parkowy w Radziejowicach” i tu wielkie litery zdają się być odpowiednie (wbrew pisowni z Wikipedii). Jeszcze jedno pytanie: czy można uznać, że „pałac w Radziejowicach” jest skrótem nazwy oficjalnej, i pisać „Pałac” wzorem porady http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wielka-litera-w-niepelnych-nazwach-uczelni-i-instytucji;16659.html?
Czytelnik

Owszem, napisze się Pałac w Radziejowicach, ale wyłącznie wtedy, gdy słowo pałac rozpoczyna wers w zdaniu czy wyrażeniu. W przeciwnym razie ów wyraz, jako apelatyw, powinien być oddany w piśmie literą małą (np. koncert odbył się w pałacu w Radziejowicach; wybieram się do pałacu w Radziejowicach; mam wspomnienia z pałacem w Radziejowicach.

Nie ma również powodu, by stosować wielkie litery w określeniu opisowym zakład pałacowo-parkowy w Radziejowicach, chyba że również rozpoczyna ono zdanie (wówczas napiszemy: Zakład pałacowo-parkowy w Radziejowicach).

Wyrażenie zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach (w południowo-zachodniej części Mazowsza) nie jest żadną oficjalną nazwą własną. Potwierdza to uzus (vide: np. www.grodzisk.pl/zespol-palacowo-parkowy-w-radziejowicach).

Mówi się tak na kilka zabytkowych budynków, na który składają się […]

Zobacz całą poradę na stronie Poradni Językowej PWN

Przewiń do góry