Nie wierzcie Wordowi, kiedy podkreśla coś na czerwono…

Kontynuuję temat rozpoczęty przed tygodniem, dotyczący pisowni przeczenia nie z rzeczownikami. Jeśli wtedy uważnie przeczytaliście mój tekst, to dowiedzieliście się, że należy pisać niepalenie, niezamykanie, niewchodzenie, niezapłacenie, niesłuchanie, niewywiązanie się, niepotwierdzanie itp. (łącznie), a nie: nie palenie, nie zamykanie, nie wchodzenie, nie zapłacenie, nie słuchanie, nie wywiązanie się, nie potwierdzanie (rozdzielnie).

Dlaczego? Dlatego, że wyrazy  palenie, zamykanie, wchodzenie, zapłacenie, słuchanie, wywiązanie się, potwierdzanie itp. są rzeczownikami (tzw. rzeczownikami odsłownymi, inaczej odczasownikowymi, czyli oznaczającymi czynność), a jak wiadomo nie z rzeczownikami pisze się łącznie.

Uczulam Was na to raz jeszcze i byłbym szczęśliwy, gdybyście to sobie raz na zawsze wbili w pamięć. Nauczcie się tego i protestujcie, zwracajcie uwagę dorosłym, kiedy w jakimś miejscu publicznym zobaczycie wywieszkę Prosimy o nie palenie tytoniu. Powiedzcie wtedy: – Proszę pani, proszę pana, „niepalenie” pisze się łącznie. Nie zna pani, pan ortografii!

Ja spotykam owe uchybienia dosłownie na każdym kroku i… powoli ręce mi opadają. Oto jeszcze kilka „kwiatków” wynotowanych z gazet, folderów turystycznych, Internetu:

Prosimy o nie wyposażanie (popr. …o niewyposażanie) dzieci w cenne rzeczy (magnetofony, odtwarzacze, biżuteria, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, droga odzież itd.); Prosimy o nie wysyłanie (popr. …o niewysyłanie) nam swoich danych osobowych, jeśli nie chcesz, by zostały przez nas wykorzystane; Prosimy o nie przywożenie (popr. …o nieprzywożenie) zwierząt.

Niedawno „Teleexpress” na koniec wiadomości przytoczył arcyciekawostkę przysłaną przez widza (była to informacja w jednym ze sklepów gdzieś w Polsce):

Uprasza się klientów o nie słuchanie muzyki na stoiskach. Muzyka przeznaczona jest wyłącznie dla personelu sklepu.

Nie dość, że błąd ortograficzny (nie słuchanie napisane oddzielnie), to jeszcze… jakżeż nonsensowna treść, prawda?! Trudno uwierzyć, że ktoś mógł coś takiego wymyślić i puścić w obieg…

I jeszcze ważna uwaga! Nie przejmujcie się, kiedy napiszecie niewysyłanie, nieprzywożenie, niewywiązanie się łącznie, a program ortograficzny Worda podkreśli to czerwonym wężykiem jako błąd. Absolutnie nie jest to błąd, właśnie tak należy to pisać! Po prostu ktoś, kto przygotowywał komputerowy słownik ortograficzny, nie do końca zna wszystkie reguły polskiej pisowni (powinien się jak najszybciej poprawić).

Na koniec mam dla Was zagadkę. Jak byście napisali (ale bez sprawdzania w słowniku ortograficznym):

1.

a) Nie żalże ci straconego czasu?
b) Nie żal że ci straconego czasu?
c) Nieżal że ci straconego czasu?
d) Nieżalże ci straconego czasu?

2.

a) To była jego dziewczyna i nie dziewczyna.
b) To była jego dziewczyna i niedziewczyna.

Jeśli uważnie czytaliście moje dwa ostatnie odcinki (i ten) oraz co nieco wiecie o pisowni partykuły wzmacniającej że z innymi wyrazami, to z poprawną odpowiedzią na obydwa pytania nie powinniście mieć kłopotów. Koniecznie napiszcie do mnie, czy sobie poradziliście…

Pan Literka

Scroll to Top