StartWszystkie wpisyLajtowa wycieczka, sofciarska muzyka

Ze słownictwa typowego dla najmłodszej polszczyzny odnotujmy dwa nowe: lajtowy (lajtowo) i sofciarski (sofciarsko). Słyszeliście o nich?

Impra była spoko, w porzo, raczej lajtowa, sami sofciarze się zebrali…

Jak należy rozumieć owo tajemnicze zdanie? Ano tak, że ‘impreza była spokojna, w porządku, raczej nic się ostrego nie działo, same mięczaki się zebrały’.

Nietrudno się chyba domyślić, że zarówno lajtowy (lajtowo), jak i sofciarski (sofciarsko) to określenia pochodzące z języka angielskiego – pierwszy od słowa light, czyli ‘lekki’, drugi od wyrazu soft ‘miękki’, z tym że lajtowy zapisywany jest tu fonetycznie (a nie jako lightowy), a z formy sofciarz wypadła literka i głoska t (sofciarski, a nie: softciarski).

Według Bartka Chacińskiego, autora Wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny i Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny Znaku, lajtowo znaczy działanie na ‘pół gwizdka, odpoczynek, a nawet lenistwo’.

Jeśli ktoś powie: Lajtowo było na wycieczce, tzn. że obyło się tam bez ekstremalnych wydarzeń, a gdy użyje zwrotu: Niedziela minęła lajtowo − to ma na myśli to, że nic specjalnego się nie wydarzyło, a czas mijał leniwie.

Jednym słowem – lajtowy, lajtowo, wszelka lajtowość to ‘coś fajnego, udanego, bezstresowego, sympatycznego’ w przeciwieństwie do wyrazu hardcore’owo (zapisywanego też po polsku nieśmiało jako hardkorowo), czyli ‘dużo, szybko, mocno, ostro aż do przesady itd.’.

Ale przymiotnik lajtowy może też mieć nieco inny sens. Np. lajtowy weekend bywa w nowej polszczyźnie po prostu ‘weekendem miłym i słonecznym’, a lajtowy wyjazd – ‘wyjazdem udanym’. Light (lajt) to także czasem ‘beztroski’, np. Miałam raczej lajtowe dzieciństwo, teraz już nie jest tak różowo – zdradza w blogu pewna gimnazjalistka.

Teraz o grupie wyrazów soft, sofcik, sofciarski, sofciarsko, softowo, sofciarz. Soft (albo zdrobniale sofcik) to ‘działanie naznaczone taktownością, subtelnością, z wyczuciem’, a więc sofciarzem jest ‘ktoś taktowny, subtelny, delikatny’. Na wyjeździe było fajnie, sofciarsko, spoksowo i lajtowo – czytam na blog.onet.pl.

Znajduję tam także określenia sofciarsko-romatyczna dusza i sofciarsko-popowa muzyka. A więc przysłówek sofciarsko (albo softowo) jest tu synonimem słowa lajtowo.

Pan Literka

Przewiń do góry