Jak się pisze: „gwiazdka” czy „Gwiazdka”?

Jak się pisze: „gwiazdka” czy „Gwiazdka”?, jeśli chodzi o czas świąt Bożego Narodzenia i dawanie prezentów? W „Małym dyktandzie” prof. Walery Pisarek użył wielkiej litery, ale słowniki tego nie potwierdzają…

Pisownię Gwiazdka (przez wielkie „g”) podaje Nowy słownik ortograficzny PWN pod redakcją prof. Edwarda Polańskiego, ale tylko w zasadach pisowni (nazwy okresów i dni świątecznych pisze się wielką literą, np. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wniebowzięcie, Popielec, Wielki Tydzień, Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych, Epifania). W zbiorze haseł widnieje wyłącznie postać gwiazdka. Użycia wielkiej litery nie potwierdza też ani trzytomowy Słownik języka polskiego PWN pod redakcją prof. Mieczysława Szymczaka, ani Popularny słownik języka polskiego wydawnictwa „Wilga” pod redakcją prof. Bogusława Dunaja. Czytamy w nich: 3. gwiazdka = 'wigilia i święta Bożego Narodzenia’, np. Urządzić dzieciom gwiazdkę; 4. gwiazdka = ’ podarunek wigilijny’, np. Kupić coś komu na gwiazdkę. A zatem, jeśli któreś z dzieci napisało w dyktandzie gwiazdka (prze małe „g”), to zrobiło błąd czy nie? – trzeba postawić pytanie. Oto jeszcze jeden przykład rozbieżności i niekonsekwencji w pisowni jakiegoś wyrazu.

Moim zdaniem nie jest rozwiązaniem to, co w Innym słowniku języka polskiego PWN proponuje dr Mirosław Bańko. Otóż różnicuje on znaczenie słowa gwiazdka, a przez to jego pisownię. Jeśli mamy na myśli 'okres świąt Bożego Narodzenia’, wówczas możemy pisać Gwiazdka (wielką literą), np. Spędziłem Gwiazdkę u rodziców; kiedy jednak chodzi o 'zwyczaj dawania prezentów’, wtedy stosuje się małą literę, gwiazdka, np. Dostałem na gwiazdkę książkę. „Angora” pyta: po co komplikować ludziom życie? Niech językoznawcy w obu wypadkach zdecydują się na wielką literę. Będzie święty spokój….

Zobacz także
Scroll to Top