Błędna jest tylko kolejność „śpiewał będzie”…
Spotkałem się z pytaniem, czy nie rażą mnie zwroty będzie śpiewać, będzie tańczyć, którymi chętnie posługują się dziennikarze telewizyjni.
Rozmówca upierał się, że są one błędne głównie wtedy, gdy odnoszą się do mężczyzn.
Czy nie lepiej powiedzieć: „Będzie śpiewał Andrzej „Piasek” Piaseczny” zamiast: „Będzie śpiewać…”? – argumentował.
Był zdziwiony, że obydwie formy są poprawne, że wolno mówić będzie śpiewać i będzie śpiewał, ale tylko… śpiewać będzie!
W języku polskim czasowniki niedokonane mogą wyrażać czas przyszły dwojako: przy użyciu słowa posiłkowego będę (będziesz, będzie…) i bezokolicznika oraz przy użyciu słowa posiłkowego będę (będziesz, będzie…) i imiesłowu przeszłego.
Zgodnie z tą zasadą czasowniki śpiewać, tańczyć itp. przybierają formy będzie śpiewać, będzie tańczyć lub będzie śpiewał, będzie tańczył.
Konstrukcje pierwsze są starsze, ale nie powinno się ich stosować z innym bezokolicznikiem, np. Nie będzie się opłacać przyjeżdżać; lepiej wówczas powiedzieć: Nie będzie się opłacało przyjeżdżać).
Zwrot będzie padać upodobała sobie prezenterka pogody w telewizyjnej „Panoramie”. Może dlatego, że ma zakodowane w pamięci, iż słowo pada to forma osobowa (ale w tym wypadku użyte nieosobowo, np. Na dworze pada, czyli jest brzydka pogoda)…
Konstrukcja z imiesłowem od razu przynosi informację o tym, kto jest sprawcą czynności (będzie śpiewał, będzie śpiewała, będą śpiewali), stąd jej większe rozpowszechnienie.
Jest jednak pewien kłopot: nie należy zmienić kolejności członów, tzn. mówić śpiewał będzie, śpiewali będą.
Językoznawcy (np. Jan Miodek) uzasadniają to w ten sposób, że formy śpiewał, tańczył tak bardzo nam się kojarzą z czasem przeszłym, iż wysuwanie ich na pierwsze miejsce w wypowiedziach oznaczających czas przyszły może spowodować zakłócenie ich komunikatywności.
Zapamiętajmy więc, że poprawne są zwroty będzie śpiewać albo śpiewać będzie, ale wyłącznie będzie śpiewał.
MACIEJ MALINOWSKI