StartWszystkie wpisySczytanie (a nie: zczytanie!) danych z telefonu

W jednym z punktów oferujących usługi druku cyfrowego i fotografii cyfrowej zobaczyłem niedawno w cenniku (wydrukowanym dużą czcionką) punkt zczytanie – opłata tyle i tyle. Domyślacie się, dlaczego o tym piszę… Moją uwagę (i złość) wzbudziła pisownia słowa zczytanie, błędna, gdyż poprawnie musi być sczytanie (przez s-).

Z pewnością większość z Was wie, że jeśli jakiś wyraz ma na początku spółgłoskę bezdźwięczną – a tak jest w wypadku rzeczownika odsłownego czytanie – to jego forma przedrostkowa musi brzmieć sczytanie, a nie: zczytanie, a więc do formy czytanie trzeba dodać literkę s.

Tak stanowi odnośna reguła ortograficzna, odnotowana chociażby w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pod redakcją prof. Edwarda Polańskiego, którą przytaczam w całości:

„Piszemy s- przed literami oznaczającymi spółgłoski bezdźwięczne: p, f, t, k, c, cz, ch, np. sparodiować, , sfermentować, sterroryzować, skaleczyć, scentralizować, sczernieć, schamieć”.

Bywa jednak tak, że w niektórych słowach występuje na początku litera z. Dzieje się tak wtedy, gdy wyraz zaczyna się spółgłoską dźwięczną b, d, g, l, ł, m, n, r, w lub literami h, s (si-, co oznacza ś), sz i , np.

zbić, zdrutować, zgrać, zlać, złamać, zmatowieć, zniszczyć, zredagować, zwalić, zhańbić, zsadzić, zsinieć, zszargać, zdzielić.

Najlepiej zapamiętać następujące rozróżnienie:

pisze sie scharakteryzować, gdyż przedrostek pojawia się przed spółgłoską bezdźwięczną ch (czyli musi to być s),

ale:

zharmonizować, ponieważ h jest dźwięczne (wtedy poprzedza je spółgłoska z).

Niestety, owych podstawowych ortograficznych wiadomości nie mają właściciele punktu oferującego druk cyfrowy i fotografię cyfrową. Powinni się spalić ze wstydu!

Zresztą nie tylko oni są na bakier z poprawną polszczyzną. W internecie pełno jest informacji w rodzaju

zczytanie zawartości Blue Ray | Linux na Playstation 3;

zczytanie danych z telefonu Nokia E 51;

zczytanie kontaktów za pomocą boxa; zczytanie kodu zabiezpieczającego z Nokii bb5 za pomocą USB;

zczytanie kodów z innego pilota telewizyjnego.

Zgroza…

Pan Literka

Przewiń do góry