Z opinii wydawniczej prof. dr hab. Małgorzaty Kity:
(…) Podjęcie przez dra Macieja Malinowskiego badań nad kształtowaniem/kształtowaniem się polskiej ortografii na przestrzeni wieków zasługuje na wielkie uznanie. A że badaniom towarzyszył zapał, pasja, wsparte solidną wiedzą i oczytaniem, powstała monografia, która dokumentuje prace pokoleń ortografów dążących do tego, by modernizować i doprowadzać do perfekcji zasady pisowni polskiej. I jest to – co chcę zaakcentować – wartościowa i ciekawa publikacja naukowa nie tylko dla czytelnika specjalistycznego.
(…) Trzeba pochwalić Autora za to, że uwzględnił w swoim opracowaniu także perspektywę „przeciętnego użytkownika języka”, że wykorzystał też swoje bogate doświadczenie z ortografią: jako Mistrz Ortografii i sekretarz redakcji z czasów jego pracy w prasie.
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Jana Miodka:
Maciej Malinowski (…) przygotował obszerne dzieło poświęcone dziejom i wybranym zagadnieniom współczesnym polskiej ortografii, w wyważonym wywodzie naukowym przedstawiając najważniejsze ustalenia kodyfikacyjne w tym zakresie, ich modyfikacje i społeczną recepcję tychże wszystkich postanowień. (…) Niepodważalną zasługą autora pozostaje także to, że podczas wieloletniej kwerendy dotarł do materiałów bardzo cennych, często przechowywanych przez wiele lat w prywatnych bibliotekach, a potem oddawanych do antykwariatów i stamtąd przez autora książki wydobytych. To dokumentacja naprawdę imponująca, dodająca „Ortografii polskiej. Kodyfikacja, reformy i zmiany pisowni (1830–2010) oraz jej recepcja” jeszcze większej wiarygodności i wartości, ale też ukazująca, jak wielkie emocje, a i wątpliwości wywoływały zawsze u użytkowników języka problemy ortograficzne.
Godne podkreślenia jest to, (…) że autor przekazuje odbiorcy trudną niejednokrotnie treść językiem niezwykle atrakcyjnym w odbiorze, naukowym a klarownym, wykwintnym a prostym, a to są walory dokonań na najwyższym poziomie.
Kłaniam się,
Jestem typowym technokratą, z naukami humanistycznymi nie miałem nigdy nic wspólnego, jednak zawsze istotny był i jest dla mnie mój ojczysty język. Amatorsko interesują mnie zmiany kodyfikacyjne polszczyzny, ponieważ niektóre z nich wydają mi się bezsensowne, innych zaś wyczekuję jak kania dżdżu, bo są pilnie potrzebne. Podzielam na przykład Pańską opinię o ograniczeniu użycia rzeczownika „ilość” (odpowiadającego wszak na pytanie „ile?”) wyłącznie do rzeczy niepoliczalnych. 🙂
Przeglądałem z zainteresowaniem Pańską, dostępną w internecie, pracę doktorską, ale jej lekturę utrudnia zatrzęsienie nieskorygowanych (hehe) błędów. Gdy moja irytacja przekroczyła pewną granicę, zacząłem się rozglądać za wersją opracowaną edytorsko; tak właśnie trafiłem tutaj.
Stronę obcyjezykpolski.pl znam, jednak wcześniej nie zaglądałem do sekcji publikacji. 🙂
Ten przydługi wstęp prowadzi do prostego pytania: czy ta książka jest gdzieś dostępna? Usiłowałem znaleźć ją online, ale bez skutku.
Pozdrawiam
Stanisław Winiecki
Dzień dobry Panu
Książkę (także dwie pozostałe) można kupić w Głównej Księgarni Naukowej przy ul. Podwale w Krakowie. Sprzedają też internetowo. Proszę do nich napisać lub zadzwonić.
Maciej Malinowski