Ortografia polska. Kodyfikacja, reformy i zmiany pisowni (1830–2010) oraz jej recepcja

Recenzenci naukowi:
prof. dr hab. Małgorzata Kita
prof. dr hab. Jan Miodek

Copyright © 2018 by Maciej Malinowski, Wydawnictwo-Drukarnia Ekodruk s.c.,

Kraków 2018

Redakcja naukowa i konsultacja informatyczna:
dr Piotr Andrusiewicz

Redakcja językowa, adiustacja tekstu:
dr Maciej Malinowski

Korekta:
Wojciech Bąk

Layout, opracowanie graficzne, łamanie, przygotowanie do druku:
Joanna Sroka

Projekt okładki:
Joanna Sroka

Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Pedagogiczny
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Wydawca:
Wydawnictwo–Drukarnia Ekodruk s.c.,
ul. Wielicka 250, 30-663 Kraków
e-mail: biuro@ekodruk.eu

Druk i oprawa:
Wydawnictwo–Drukarnia Ekodruk s.c.

ISBN: 978-83-948679-6-6

Z opinii wydawniczej prof. dr hab. Małgorzaty Kity:

(…) Podjęcie przez dra Macieja Malinowskiego badań nad kształtowaniem/kształtowaniem się polskiej ortografii na przestrzeni wieków zasługuje na wielkie uznanie. A że badaniom towarzyszył zapał, pasja, wsparte solidną wiedzą i oczytaniem, powstała monografia, która dokumentuje prace pokoleń ortografów dążących do tego, by modernizować i doprowadzać do perfekcji zasady pisowni polskiej. I jest to – co chcę zaakcentować – wartościowa i ciekawa publikacja naukowa nie tylko dla czytelnika specjalistycznego.

(…) Trzeba pochwalić Autora za to, że uwzględnił w swoim opracowaniu także perspektywę „przeciętnego użytkownika języka”, że wykorzystał też swoje bogate doświadczenie z ortografią: jako Mistrz Ortografii i sekretarz redakcji z czasów jego pracy w prasie.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Jana Miodka:

Maciej Malinowski (…) przygotował obszerne dzieło poświęcone dziejom i wybranym zagadnieniom współczesnym polskiej ortografii, w wyważonym wywodzie naukowym przedstawiając najważniejsze ustalenia kodyfikacyjne w tym zakresie, ich modyfikacje i społeczną recepcję tychże wszystkich postanowień. (…) Niepodważalną zasługą autora pozostaje także to, że podczas wieloletniej kwerendy dotarł do materiałów bardzo cennych, często przechowywanych przez wiele lat w prywatnych bibliotekach, a potem oddawanych do antykwariatów i stamtąd przez autora książki wydobytych. To dokumentacja naprawdę imponująca, dodająca „Ortografii polskiej. Kodyfikacja, reformy i zmiany pisowni (1830–2010) oraz jej recepcja” jeszcze większej wiarygodności i wartości, ale też ukazująca, jak wielkie emocje, a i wątpliwości wywoływały zawsze u użytkowników języka problemy ortograficzne.

Godne podkreślenia jest to, (…) że autor przekazuje odbiorcy trudną niejednokrotnie treść językiem niezwykle atrakcyjnym w odbiorze, naukowym a klarownym, wykwintnym a prostym, a to są walory dokonań na najwyższym poziomie.

Uwaga

Książkę „Ortografia…” można kupić w Głównej Księgarni Naukowej, ul. Podwale 6, 31-118 Kraków (tel. 12 422 37 17; www.gkn.pl, dział: Językoznawstwo)

2 komentarze

 1. Kłaniam się,

  Jestem typowym technokratą, z naukami humanistycznymi nie miałem nigdy nic wspólnego, jednak zawsze istotny był i jest dla mnie mój ojczysty język. Amatorsko interesują mnie zmiany kodyfikacyjne polszczyzny, ponieważ niektóre z nich wydają mi się bezsensowne, innych zaś wyczekuję jak kania dżdżu, bo są pilnie potrzebne. Podzielam na przykład Pańską opinię o ograniczeniu użycia rzeczownika „ilość” (odpowiadającego wszak na pytanie „ile?”) wyłącznie do rzeczy niepoliczalnych. 🙂

  Przeglądałem z zainteresowaniem Pańską, dostępną w internecie, pracę doktorską, ale jej lekturę utrudnia zatrzęsienie nieskorygowanych (hehe) błędów. Gdy moja irytacja przekroczyła pewną granicę, zacząłem się rozglądać za wersją opracowaną edytorsko; tak właśnie trafiłem tutaj.
  Stronę obcyjezykpolski.pl znam, jednak wcześniej nie zaglądałem do sekcji publikacji. 🙂

  Ten przydługi wstęp prowadzi do prostego pytania: czy ta książka jest gdzieś dostępna? Usiłowałem znaleźć ją online, ale bez skutku.

  Pozdrawiam
  Stanisław Winiecki

  1. Maciej Malinowski

   Dzień dobry Panu
   Książkę (także dwie pozostałe) można kupić w Głównej Księgarni Naukowej przy ul. Podwale w Krakowie. Sprzedają też internetowo. Proszę do nich napisać lub zadzwonić.
   Maciej Malinowski

Skomentuj

Scroll to Top