Konklawe, czyli kardynałowie ‘pod kluczem’!

Nie wszyscy wiedzą, że choć słowo papież wywodzi się z gr. pappas i z łac. papa (formy zdrobniałej od pater ‘ojciec’), to jednak przywędrowało do nas z Czech (papež).

Między 15. a 20. dniem od śmierci Jana Pawła II musiał zostać wybrany jego następca. W tym celu zebrało się kolegium kardynalskie, zwane konklawe (od łacińskiego cum clave, czyli ‘pod kluczem’).

Podczas głosowania każdy elektor, napisawszy na kartce nazwisko kandydata, wrzucił ją do urny (złotego kielicha) i wygłosi formułkę: Wzywam Chrystusa, mojego sędzię, że wskazałem tego, co do którego wierzę, iż powinien zostać wybrany zgodnie z wolą Boga.

Jeśli kandydat (tzw. papabile) uzyskał wymaganą liczbę głosów, kamerling, tzn. kardynał zarządzający do wyboru nowego papieża całym Kościołem, oznajmił wszystkim radosną nowinę. Habemus Papam!Mamy Papieża.

Poznajcie kilka określeń związanych z ubiorem papieża i z atrybutami, których używa. Wiecie z pewnością, co to jest pastorał.

To duża laska, zakrzywiona u góry, nawiązująca kształtem do kija pasterskiego (stąd nazwa). Oznacza władzę i ma symbolizować papieża czuwającego nad owczarnią. Jan Paweł II używał pastorału ze srebra, który nie był zakrzywiony u góry, lecz miał formę krzyża.

Podczas celebrowania mszy papież nosi paliusz, czyli wąski biały pas nakładany na ramiona i piersi. Wierzchnia szata liturgiczna wykonywana z tkanin najwyższego gatunku i bogato haftowana nazywa się ornatem. Wkłada się go przez głowę. Dawniej ornat miał kształt dzwonu i sięgał aż do stóp. Teraz jego forma zbliżona jest do wydłużonego prostokąta o zaokrąglonych krótkich bokach. W zależności od okresu liturgicznego używa się ornatu w różnych kolorach.

Stuła to wstęga albo szarfa, którą papież zakłada na szyję, a spodnia szata z białego (stąd nazwa) materiału, z reguły podwiązywana paskiem, to alba lub komża. Czasem uzupełniana jest humerałem (rodzaj chusty okrywającej szyję i ramiona).

Papież wkłada na głowę infułę, ale tylko w niektórych momentach, np. podchodząc do ołtarza czy udzielając zebranym błogosławieństwa. Infuła koloru białego składa się z dwóch złączonych ze sobą sztywnych tarcz, przedniej i tylnej (tzw. cornua, czyli rogów) oraz dwóch zwisających z tyłu wstęg.

Kiedyś uroczystym nakryciem głowy papieża była tiara. Miała formę wysokiej, białej czapki zwieńczonej krzyżem, ze zwisającymi z tyłu dwiema wstęgami. Przestała być używana od 1963 r., kiedy to Paweł VI złożył ją symbolicznie na ołtarzu, a następnie sprzedał (uzyskane pieniądze przeznaczył na biednych). Wreszcie piuska to mała, biała okrągła czapeczka nakładana przez papieża na środek głowy.

A zetknęliście się z nazwą pektorał?

Chodzi o ozdobny krzyż ze złota, czasami zawierający relikwie. Pektorał przypinany jest do piersi, otoczony łańcuszkiem zawieszonym na szyi. Pierścień z kolei to insygnium papieża. Symbolizuje więź biskupa Rzymu z kierowanym przez niego Kościołem. Na pierścieniu widnieje wygrawerowany herb papieża. Po śmierci każdego Ojca Świętego pierścień zostaje stopiony i odlany na nowo. Pojawia się oczywiście herb nowego następcy św. Piotra.

Pan Literka

Scroll to Top