Technology to technika, a nie: technologia

1 Odpowiedź

 1. Janhalb napisał(a):

  Szanowny Panie Doktorze,

  jeśli chodzi o technologię i technikę, ma Pan oczywiście absolutną rację. Mam natomiast uwagę co do tytułu inżyniera.

  W terminologii oficjalnej jest oczywiście tak, jak Pan napisał – samo “engineer” to tyle, co technik, natomiast inżynier po studiach, z dyplomem, to “graduate engineer”. Tyle, że we współczesnej, potocznej angielszczyźnie (i tym bardziej w “amerykańszczyźnie”) nikt tak nie mówi. Dyplomowani inżynierowie po najlepszych na świecie uczelniach pytani o zawód mówią o sobie właśnie “I’m an engineer”, nie dodając określenia “graduate” (podobnie zresztą jak w Polsce, gdzie także rzadko usłyszy się “jestem magistrem inżynierem”).

  Warto także dodać, że określenie “engineer” w znaczeniu “technik” (osoba bez wyższego wykształcenia w tej dziedzinie) jest używane w Wielkiej Brytanii – podczas gdy w USA i Kanadzie “engineer” jest zawodem regulowanym i nie ma prawa nazywać się tak ktoś, kto nie ma odpowiedniej licencji (która z znakomite większości przypadków wiąże się z dyplomem wyższej uczelni).

  W Wielkiej Brytanii zresztą także się powoli od tego odchodzi. Pozwolę sobie zacytować fragment z Wikipedii:

  “However, the 21st-century view, especially amongst the more educated members of society, is to reserve the term Engineer to describe a university-educated practitioner of ingenuity represented by the Chartered (or Incorporated) Engineer qualifications.”

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: