Było masno

Młodzież, komunikując się, używa niekiedy słowa masno, które według niej znaczy tyle, co ‘super, świetnie, ekstra’.

Jeśli na pytanie: No i jak było na domówce, z czyichś słów pada odpowiedź: Masno, było naprawdę masno, oznacza to, że bawiono się świetnie, a może nawet odlotowo.

Niekiedy młodzi ludzie mówią – co jest trochę redundantne (nadmiarowe) – masno fest, żeby jeszcze bardziej dosadnie podkreślić wyjątkowość czegoś (fest w języku potocznym to także ‘mocno, porządnie’).

To oczywiste, że poza przysłówkiem masno w socjolekcie młodzieży funkcjonuje przymiotnik masny (masna, masne), będący synonimem wyrazów świetny, znakomity, fajny, udany.

Masny może być zatem koncert jakiegoś muzycznego wykonawcy lub wyjazd na wycieczkę, masna dobra ocena z klasówki, a masne – spotkanie z przyjaciółmi czy wspólne wyjście do kina.

Niekiedy używa się nawet formy zdrobniałej przymiotnika masny, czyli maśniutki, oraz formy zdrobniałej przysłówka masno, tzn. maśniutko.

Podobno wyrazy masno, masny rozpropagował znany youtuber i streamer Michał „Boxdel” Baron (dawniej „iDelti”).

Warto wiedzieć, że etymologicznie słowo masny ma związek ze rzeczownikiem maść (‘smarowidło’) i dlatego pierwotnie znaczyło ‘dający się mazać jak maść, mazisty, tłusty’ (a masno ‘tłusto, grubo posmarowane’).

Prawdopodobnie chodzi o uproszczoną fonetycznie formę przymiotnika mastny (maść – mastny). Słowacy i Czesi mówią i piszą właśnie mastný (tłusty’).

Kiedyś był też w obiegu drugi wariant wyrazu mastny – (jaki?) mastki (‘tłusty, mazisty’), wywodzący się od słowa mastka (‘maść’).

Dopiero wtórnie upowszechnił się nowy, przenośny sens przymiotnika masny, czyli ‘grubo, mocno, znakomicie’ (do dzisiaj funkcjonujący w gwarze śląskiej).

Można więc powiedzieć, że współczesna młodzież, sięgając do omawianego przymiotnika, dała mu niejako drugie życie. Dwa lata temu zgłoszono masnego do konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Pan Literka

2 komentarze

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top