Młodzież, komunikując się, używa niekiedy słowa masno, które według niej znaczy tyle, co ‘super, świetnie, ekstra’.

Jeśli na pytanie: No i jak było na domówce, z czyichś słów pada odpowiedź: Masno, było naprawdę masno, oznacza to, że bawiono się świetnie, a może nawet odlotowo.

Niekiedy młodzi ludzie mówią – co jest trochę redundantne (nadmiarowe) – masno fest, żeby jeszcze bardziej dosadnie podkreślić wyjątkowość czegoś (fest w języku potocznym to także ‘mocno, porządnie’).

To oczywiste, że poza przysłówkiem masno w socjolekcie młodzieży funkcjonuje przymiotnik masny (masna, masne), będący synonimem wyrazów świetny, znakomity, fajny, udany.

Masny może być zatem koncert jakiegoś muzycznego wykonawcy lub wyjazd na wycieczkę, masna dobra ocena z klasówki, a masne – spotkanie z przyjaciółmi czy wspólne wyjście do kina.

Quiz

Niekiedy używa się nawet formy zdrobniałej przymiotnika masny, czyli maśniutki, oraz formy zdrobniałej przysłówka masno, tzn. maśniutko.

Podobno wyrazy masno, masny rozpropagował znany youtuber i streamer Michał „Boxdel” Baron (dawniej „iDelti”).

Warto wiedzieć, że etymologicznie słowo masny ma związek ze rzeczownikiem maść (‘smarowidło’) i dlatego pierwotnie znaczyło ‘dający się mazać jak maść, mazisty, tłusty’ (a masno ‘tłusto, grubo posmarowane’).

Prawdopodobnie chodzi o uproszczoną fonetycznie formę przymiotnika mastny (maść – mastny). Słowacy i Czesi mówią i piszą właśnie mastný (tłusty’).

Kiedyś był też w obiegu drugi wariant wyrazu mastny – (jaki?) mastki (‘tłusty, mazisty’), wywodzący się od słowa mastka (‘maść’).

Dopiero wtórnie upowszechnił się nowy, przenośny sens przymiotnika masny, czyli ‘grubo, mocno, znakomicie’ (do dzisiaj funkcjonujący w gwarze śląskiej).

Można więc powiedzieć, że współczesna młodzież, sięgając do omawianego przymiotnika, dała mu niejako drugie życie. Dwa lata temu zgłoszono masnego do konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Pan Literka

2 komentarze

Komentowanie jest niedostępne.

Przewiń do góry