Zamrażalnik, ale: zamrażarka

Zamrażalnik i zamrażarka to dwa podobne do siebie wyrazy będące nazwami urządzeń chłodniczych.

Oprócz odmiennych znaczeń charakteryzują się tym, że pierwszy zapisujemy w zakończeniu przez -l, a drugi przez -r. Nie wolno więc tej uzasadnionej ortografii omawianych słów mylić i pisać zamrażarnik (jak piekarnik) lub zamrażalka (jak pralka). Pamiętajcie, że jest zamrażalnik, ale: zamrażarka!

Jak łatwo odgadnąć, obydwa rzeczowniki pochodzą od czasownika zamrażać, tylko że forma zamrażalnik utworzona została za pomocą przyrostka -nik, a właściwie jego wersji rozszerzonej z –l (zamraża– + –lnik), a forma zamrażarka za pomocą przyrostka -ka (zamrażar– + -ka).

Zamrażalnik i zamrażarka mają odmienne znaczenie.

Zamrażalnik to ‘część lodówki (zwykle mniejsza, górna), do której wkłada się produkty spożywcze, by je zamrozić i – już jako zamrożone – dłużej przechowywać’.

Wiadomo, że sama lodówka jedynie chłodzi, dlatego nazywa się ją często chłodziarką. Właśnie takiego określenia (chłodziarka) używają producenci i handlowcy.

Jednak produkuje się także urządzenie zwane chłodziarkozamrażarką (pisze się to łącznie, a nie z dywizem – chłodziarko-zamrażarka; vide: Wielki słownik ortograficzny PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego, Warszawa 2010, s. 109).

Z kolei zamrażarka to osobne ‘urządzenie, które wyłącznie mrozi produkty spożywcze’. Bywa zazwyczaj dużych rozmiarów. Produkuje się duże zamrażarki skrzyniowe, otwierane od góry, o pojemności 100-500 l, oraz zamrażarki nieco mniejsze (ok. 70-270 l), szufladowe (przypominające chłodziarki) z tzw. przedziałami mrożącymi, co pozwala segregować mrożone produkty.

Pan Literka

1 komentarz

  1. chłodziarka – urządzenie chłodnicze, najczęściej domowe, które utrzymuje temperaturę powyżej 0*C.
    zamrażarka – urządzenie chłodnicze, najczęściej domowe, które utrzymuje temperaturę poniżej -18*C
    zamrażarko – chłodziarka lub chłodziarko – zamrażarka – urządzenie chłodnicze, najczęściej domowe, mające oddzielne komory do temperatur 0*C i -20*C, przy czym każde ma oddzielny parownik.
    lodówka – urządzeni chłodnicze, najczęściej domowe, posiadające jeden parownik, wewnątrz którego jest temp. poniżej -10*C (czyli zamrażalnik, który ZAWSZE jest do góry urządzenia), który równocześnie odbiera ciepło od komory 0*C, znajdującej się pod zamrażalnikiem.
    zamrażalnik – parownik w lodówce, który utrzymuje wewnątrz temperaturę poniżej -10*C i równocześnie utrzymuje temperaturę w komorze lodówki powyżej 0*C, znajdujący się ZAWSZE w górnej części lodówki. każdy zamrażalnik jest parownikiem, nie każdy parownik jest zamrażalnikiem.

Komentowanie jest niedostępne.

Scroll to Top