StartWszystkie wpisyPytania od czytelników„Śmieci” czy „śmiecie”?

Jak się mówi poprawnie: „śmieci” czy „śmiecie” na określenie ‚odpadków, resztek’?

I tak, i tak. W polszczyźnie istnieje rzeczownik rodzaju męskiego ten śmieć, który w liczbie mnogiej przyjmuje oboczne formy te śmieci albo te śmiecie. Dawniej funkcjonowało też to śmiecie, czyli ‚odpadek, resztka’, i był to wyraz występujący jedynie w liczbie pojedynczej, ale mający znaczenie zbiorowe (mówiło się np. Przed kontenerem walało się mnóstwo śmiecia). Ciekawe, że w wypadku innego rzeczownika o takiej samej końcówce, rupieć (‚stary, zniszczony przedmiot’), mającego kiedyś postać to rupiecie, „Nowy słownik poprawnej polszczyzny” PWN podaje wyłącznie mianownik liczby mnogiej te rupiecie, choć w starym (pod red. prof. Witolda Doroszewskiego) można znaleźć informację: rupieć, w liczbie mnogiej te rupiecie, rzad. te rupieci.

Zobacz także

1 komentarz

 1. Stanislaw Winiecki

  Kłaniam się,

  Ja z formą „to śmiecie” spotkałem się 40 lat temu u Lema i przyswoiłem ją sobie bez problemów.

  „— Nie chciałbym niczego usprawiedliwiać — rzuciłem szybko — ale Natura robiła, uważa pan, z tego, co miała do dyspozycji. W pierwotnym oceanie…
  — Pływało śmiecie!!! — dokończył tak głośno, że drgnąłem. — Czy nie tak? Gwiazda wybuchła, powstały planety, a z odpadków, które nie nadają się do niczego, ze zlepków i resztek powstało życie!”.

  Pozdrawiam
  Staszek Winiecki

Komentowanie jest niedostępne.

Przewiń do góry