StartWszystkie wpisyPytania od czytelnikówCzy „zło” powinno istnieć? W liczbie mnogiej?

Cuda się dzieją. Ludzie „adoptują budynki”, „formułują oddziały”, „dbają o statut” i „piszą statusy”. A ja mam kłopot z wyrazem „zło” w liczbie mnogiej. Czy ono w ogóle jakoś brzmi w dopełniaczu?

Oczywiście, budynki się adaptuje, oddziały formuje, o status się dba, a statut pisze. Co do słowa zło, to należy ono do tej grupy twardotematowych rzeczowników, z którymi jest już kłopot przy odmianie w liczbie pojedynczej. Jak powiedzieć w miejscowniku: o źle, o dobrze czy o złu, o dobru? W staropolszczyźnie używano tych pierwszych form, dziś językoznawcy opowiadają się za drugimi (mówimy o dobru rodziny, o złu koniecznym, a nie: o dobrze rodziny, o źle koniecznym). Skoro poprawne są postacie: tło – teł, cło – ceł, można by tak samo potraktować dopełniacz od wyrazu zło i uznać formę tych zeł. Szkopuł w tym, że fatalnie to brzmi. Prof. Witold Doroszewski uważał, że zło w ogóle nie powinno mieć liczby mnogiej, słowniki poprawnej polszczyzny odnotowują jednak formę zeł, zaznaczając, że jest ona rzadka i lepiej posługiwać się wyłącznie liczbą pojedynczą.

Zobacz także

6 komentarzy

  1. Zło to jest dla mnie pojęcie, coś niematerialnego, więc jako takie jak może mieć liczbę mnogą?

  2. Sylwester Pypno

    Słowa: „dylemat”, „konkret”, „problem”, „zagadnienie”, „priorytet” – i tysiące innych – to też pojęcia i posiadają liczbę mnogą. Zatem argument, że skoro coś jest pojęciem, abstrakcją, czymś niematerialnym, to nie może mieć liczby mnogiej, jest chybiony.

  3. To jak ostatecznie Panie i Panowie Fachowcy -Znawcy Języka Polskiego jest z tą liczbą mnogą dla słowa „zło” ?

  4. …ale „dobro” także nie ma liczby mnogiej. „Dobro” w sensie abstrakcyjnym – bo czym innym jest dobro konkretne, np. samochód. Można wytwarzać dobra – ale jeśli „Szedł przez życie czyniąc dobro”, to tego nie można pomnożyć…

  5. Nie tyle chodzi tu o niematerialność zła, tylko o jego niepoliczalność. Bo cóż ma niby znaczyć np. sformułowanie „trzech zeł”? Podobnie jest z dobrem – liczba mnoga (np. „wszystkie moje dobra”) ma inne znaczenie niż pojedyncza, oznacza majątek. Tak samo jest np. z mlekiem – „dwa mleka” może być co najwyżej potocznym skrótem od „dwa kartony mleka” czy „dwa rodzaje mleka” bo mleko nie jest policzalne.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń do góry