„Moje” czy „swoje”?

Zwracam się do Pana z zapytaniem, czy w zwrocie „Wysyłam do Pana moje cv” powinnam użyć przymiotnika „moje” czy „swoje”. Proszę o opinię, w jakich sytuacjach należy stosować każdy z tych wyrazów. Ponadto czy lepiej się posługiwać wyrazem „cv”, czy wciąż milej widziany jest polski odpowiednik „życiorys”?  

CV należało do internautki, a więc powinna była napisać Wysyłam do Pana swoje CV. Zaimka dzierżawczego mój (moja, moje) wolno użyć wtedy, gdy coś nie jest własnością właściciela wskazanego przez podmiot zdania, np. Tomek wziął moją książkę (książka nie była jego); Dlaczego, Haniu, otworzyłaś mój list? (list zaadresowano do kogo innego). Zawsze mówi się natomiast: Chodź, pokażę ci swój (a nie: mój) nowy obraz; Obnosiła się ze swoimi (a nie: z jej) zmartwieniami; Przedstaw swoje (a nie: twoje) stanowisko w tej sprawie; Ubezpieczcie wreszcie swój (a nie: wasz) dom?

Co do wyrazu CV (jest to skrót od curriculum vitae, dosł. ‘przebieg życia’; pisze się go wielkimi literami), to tak się upowszechnił (czytany z angielska si-wi), że nie ma nadziei na to, iż zniknie z polszczyzny. CV jest zwykle krótsze, sporządza się je w określony, hasłowy sposób (np. Przebieg kariery zawodowej; Znajomość języków obcych; Zainteresowania itp.).

Zobacz także

Scroll to Top