Krejzol, krejzolka

Od pewnego czasu w slangowym języku młodzieży funkcjonują określenia krejzol, krejzolka. Krejzolem nazywa się ‘szalonego, zwariowanego chłopaka’, krejzolką ‘szaloną, niezrównoważoną dziewczynę’.

Wbrew temu, co można w pierwszej chwili sądzić, owe słowa nie mają wcale wydźwięku negatywnego.

Krejzola czy krejzolkę ocenia się zwykle pozytywnie, doceniając ich poczucie humoru, odwagę, śmiałość, oryginalność, nieszablonowość i niekonwencjonalność zachowania. Impreza (dżampra) z krejzolami bywa zawsze udana, pełna zaskakujących momentów, a nierzadko niespodzianek.

Oto zwroty z użyciem tych słów:

Bawiłam się wczoraj na świetnej domówce. Było tam wielu odlotowych krejzoli.

– Nigdy bym nie przypuszczała, że z Tomka jest taki krejzol.

– Ta krejzolka Baśka naprawdę mnie wczoraj zaskoczyła in plus.

Krejzolami młodzi ludzie chętnie nazywają nie tylko rówieśniczki czy rówieśników, którzy niekiedy zachowują się dziwnie i niekonwencjonalnie, ale także znane osoby ze świata celebrytów czy show-biznesu.

Za krejzolkę uważają na przykład Dodę, a za krejzola Miśka Koterskiego, śpiewającego ostatnio na festiwalu piosenki weselnej w Mrągowie (transmitowanym przez Polsat).

Nietrudno odgadnąć, że słowo krejzol musi mieć związek z anglicyzmem crazy (‘zwariowany’). I tak jest rzeczywiście.

To fonetyczny zapis tego imiesłowu [wym. krejz-i], powstałego przez dodanie do niego przyrostka -ol, –olka (krejz- + -ol, krejz- + -ol– + -ka). Wygłosowe -ol, -olka wzięło się z wyrazów o takim zakończeniu (głupol, psychol, schizol/ głupolka, psycholka, schizolka).

Od rzeczowników krejzol, krejzolka łatwo dało się utworzyć wyrazy pochodne – przymiotnik krejzolski (np. klimat imprezy) i rzeczownik krejzolstwo (1. ‘niestandardowe zachowanie się kogoś’; 2. ‘szalona zabawa’, 3. ‘grupa krejzoli/krejzolów’).

Pan Literka

Scroll to Top