Dać (komuś) abszyt. Złożyć ręce w małdrzykTo zapomniane dzisiaj frazeologizmy… Dać (komuś) abszyt. Złożyć ręce w małdrzyk Czytaj dalej »
Kalendarz i kalendariumTak się niekiedy w języku dzieje, że jakiś wyraz, etymologicznie Kalendarz i kalendarium Czytaj dalej »
„Dzień, który liczy się od zmroku”Słowo wigilia przyszło do nas z języka łacińskiego. Początkowo oznaczało „Dzień, który liczy się od zmroku” Czytaj dalej »
Ineksprymable (żart. o kalesonach)To coś, o czym w ogóle nie wypada mówić… Ineksprymable (żart. o kalesonach) Czytaj dalej »
Odliczyć sięWedług Wielkiego słownika języka polskiego PAN on line pod redakcją Odliczyć się Czytaj dalej »
W pięknych okolicznościach przyrodyMówił tak Jan Himilsbach w „Rejsie”… W pięknych okolicznościach przyrody Czytaj dalej »
Handryczyć się nie ma związku z chandrąSłowo handryczyć się utworzyliśmy z niemieckiego hadern (’kłócić się). Chandra Handryczyć się nie ma związku z chandrą Czytaj dalej »
Tego nie robi się botuBłędu nie ma, gdyż chodzi o parafrazę słów Wisławy Szymborskiej Tego nie robi się botu Czytaj dalej »
Alasz (‘likier kminkowy’)Słowo to jest germanizmem (Allasch) i dlatego zapisuje się je Alasz (‘likier kminkowy’) Czytaj dalej »
Ludyczny (‘związany z zabawą’)Etymologicznie wszystko się zgadza – forma ludyczny ma związek z Ludyczny (‘związany z zabawą’) Czytaj dalej »