Łacińskim słowem miscellanea (l.mn. od miscellaneus ‘mieszany, różny’) nazywa się ‘zbiór tekstów różnych autorów, o najrozmaitszej treści i formie, zebranych lub wydanych razem’, a w czasopismach ‘dział poświęcony krótkim notatkom z różnych dziedzin’ (vide Wielki słownik wyrazów obcych PWN, red. M. Bańko, Warszawa 2003, s. 832).
Mimo to posłużyłem się tym określeniem w tytule w odniesieniu do tekstów swojego autorstwa z ostatnich lat, tekstów dla mnie ważnych, zebranych w całość, by łatwiej było je odnaleźć czytelnikowi zainteresowanemu tematyką i treścią.
Stąd tytuł Miscellanea własne.
W zbiorze znalazły się teksty drukowane w ogólnopolskim tygodniku „Angora”, poświęcone śp. śp. Jerzemu Stuhrowi, Bohdanowi Smoleniowi i Jackowi Zielińskiemu z zespołu Skaldowie, dr. Zbigniewowi Bajce z okazji 80. urodzin oraz rozmowa ze mną przeprowadzona przez Tomasza Zimocha, a także znajdujące się w archiwum w portalu Interia (o polszczyźnie krakusów) oraz w portalu Dobra Szkoła Nowy Jork (o poprawkach do ortografii, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku) oraz tekst zamieszczony w monografii poświęconej jubileuszowi prof. dr hab. Haliny Kurek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Jak z Haliny Kurek zrobiono Halinę Kurka).
Uzupełnieniem są artykuły niewydrukowane: z premiery „Wesela” w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie na wiosnę 2024 roku, wspomnieniowy (o przyjacielu Zygmuncie Moszkowiczu, przedwcześnie zmarłym w 2017 roku) oraz osobisty, dotyczący lat młodzieńczych autora zafascynowanego piłką nożną i marzącego o pracy w dzienniku sportowym „Tempo”, co się ziściło, oraz relacja wraz ze zdjęciami z XXIV Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, w którym uczestniczyłem, zaproszony przez organizatorów do udziału w panelu „Co nas czeka w języku? – przyszłość polszczyzny, zagrożenia, tendencje, wizje” z prof. dr. hab. Jerzym Bralczykiem oraz prof. dr. hab. Krzysztofem Zanussim i w III Wielkim Dyktandzie Pogranicza (tekst i prowadzenie konkursu).
Całość uzupełniły wiersze ulubionych poetów autora: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Wielkanoc gastropaty i Tadeusza Kubiaka Wieczór wigilijny.