Kategoria: Porady językowe

MAŁE DYKTANDO… za trudne!

Tu „wielki post” kończy się „Wielką Sobotą”, a tu „adwent” – „Wigilią”. Tu „śródpoście”, a tu – „andrzejki”. (…) Tu „rzeżuszka”, a tu – „bukszpan”.

W Święto Niepodległości dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów całej Polski pisały klasówkę z ortografii. MAŁE DYKTANDO, organizowane po raz 4. przez Radio Katowice i „Małego Gościa Niedzielnego, transmitowała telewizja, każdy więc mógł się zmierzyć z tekstem przygotowanym przez prof. Walerego Pisarka. Niestety, sprawdzian okazał się… za trudny dla dziesięcio-, dwunastolatków! Proszę się o tym przekonać samemu.

Do Unii

Wzdłuż strużki rosły brzózki, a w poprzek niej, wpośród drzew biegły rozstajne dróżki. Nieopodal sczerniały bór (…) odrzynał się od sczerwieniałego nieba. Stamtąd, bo znikądinąd nie mogły, szły (…) trzpiotki, Marzenka z Bożenką. Rozszczebiotane, porównywały (…) Wielkanoc z Gwiazdką. Tu wielki post kończy się Wielką Sobotą, a tu adwent – Wigilią. Tu śródpoście, a tu – andrzejki. (…) Tu rzeżuszka, a tu – bukszpan. Tymczasem Jakubek, znużony dwuipółgodzinną harówką przy odkuwce zasuwki, śrubki i (…) drobiażdżków do miniszkatułki, rozsiadł się mimo mżawki na ławce. Tuż-tuż obok (…) staruszka,(…) urzeczona późnojesiennym pejzażem, po troszeńku pruła (…) na wpół spróchniale płótno. – A dokąd to? Na pewno do Unii – półsennie zagadnął Jakubek (…) dziewczęta. – Naprawdę do Unii! – odparły unisono.

Zacznijmy od tytułu. Choć Michał Żebrowski, dyktując tekst, wymawiał wyraz unia bardzo starannie (jako [-ńja], a nie [-ńa]), można być pewnym, iż dzieci napisały Uni (przez jedno „i”) albo uni (małą literą). Zaznaczono wprawdzie, że chodzi o Unię Europejską, sugerując, iż trzeba w tym wypadku użyć wielkiej litery, ale… jest to dyskusyjne. Posłużono się przecież jedynie pierwszą częścią terminu, a zatem przestał on być konkretną nazwą własną, a stał słowem pospolitym. Tak właśnie interpretują to w tygodniku „Wprost” i zawsze piszą unia, kiedy używają niepełnego określenia Unia Europejska.

Ze strużką, brzózką czy dróżką kłopotu nie miały te dzieci, które wiedziały, że to mała struga, brzoza, droga. Ale za chwilę i na nie czyhała zasadzka. Pisownia wyrażeń przyimkowych to gehenna nawet dla wytrawnych autorów. Czasem piszemy je rozdzielnie, właśnie w poprzek, ale czasem łącznie, np. wpośród. Przymiotniki rozstajny, rozszczebiotany oraz sczerniały i sczerwieniały też nie zaliczają się do łatwych. Pierwsze dwa zawierają przedrostek „roz-„, mogły więc przybrać u piszących błędne postacie rostajny, roszczebiotany, w wypadku sczerniałego i sczerwieniałego zaś korciło napisanie „z”. Kto wiedział, że skądinąd pisze się łącznie, nie zrobił błędu w słowie znikądinąd. Także nieopodal od pewnego czasu to jeden wyraz i należało o tym pamiętać.

Zatrzymajmy się nad fragmentem zawierającym wyrazy Wielkanoc, Gwiazdka, wielki post, Wielka Sobota, adwent, Wigilia. Prof. Pisarek zestawił te wyrazy nieprzypadkowo, chodziło mu bowiem o przeciwstawienia Wielkanoc – Gwiazdka, wielki post – Wielka Sobota, adwent – Wigilia. O tym, że tak właśnie się pisze, wie… niewiele osób dorosłych! Wystarczy wziąć do ręki pisma religijne, zawsze Wielki Post, Adwent napisane są tam wielkimi literami.

Ciekawie jest z Wigilią. Wyraz ten pisany przez wielkie „w” oznacza wyłącznie 'dzień 24 grudnia”, a przez małe – 'wieczerzę odbywaną tego dnia’ lub 'dzień poprzedzający jakieś święto’. Pułapki kryły się ponadto w odkuwce, zasuwce (bo odkuwać, zasuwać), miniszkatułce (cząstkę „mini-” pisze się łącznie), rzeżusze (niejasna etymologia, trzeba zapamiętać), bukszpanie („sz” po „k”), dwuipółgodzinnej (bo to liczebnik złożony), tuż-tuż (z łącznikiem), późnojesiennym (bo późna jesień), po troszeńku (bo po trosze), pruła (kiedyś pisało się próć, stąd rozporek), na wpół spróchniałych (połączenie przyimka na z wyrazem wpół pisze się rozdzielnie), półsennie (to akurat łącznie; zmiana w 1971 r.), naprawdę, na pewno (tak kiedyś ustalono). Według moich wyliczeń dzieci mogły zrobić ok. 50 błędów…

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024