Lajtowa wycieczka, sofciarska muzyka

Ze słownictwa typowego dla najmłodszej polszczyzny odnotujmy dwa nowe: lajtowy (lajtowo) i sofciarski (sofciarsko). Słyszeliście o nich?

Impra była spoko, w porzo, raczej lajtowa, sami sofciarze się zebrali…

Jak należy rozumieć owo tajemnicze zdanie? Ano tak, że ‘impreza była spokojna, w porządku, raczej nic się ostrego nie działo, same mięczaki się zebrały’.

Nietrudno się chyba domyślić, że zarówno lajtowy (lajtowo), jak i sofciarski (sofciarsko) to określenia pochodzące z języka angielskiego – pierwszy od słowa light, czyli ‘lekki’, drugi od wyrazu soft ‘miękki’, z tym że lajtowy zapisywany jest tu fonetycznie (a nie jako lightowy), a z formy sofciarz wypadła literka i głoska t (sofciarski, a nie: softciarski).

Według Bartka Chacińskiego, autora Wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny i Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny Znaku, lajtowo znaczy działanie na ‘pół gwizdka, odpoczynek, a nawet lenistwo’.

Jeśli ktoś powie: Lajtowo było na wycieczce, tzn. że obyło się tam bez ekstremalnych wydarzeń, a gdy użyje zwrotu: Niedziela minęła lajtowo − to ma na myśli to, że nic specjalnego się nie wydarzyło, a czas mijał leniwie.

Jednym słowem – lajtowy, lajtowo, wszelka lajtowość to ‘coś fajnego, udanego, bezstresowego, sympatycznego’ w przeciwieństwie do wyrazu hardcore’owo (zapisywanego też po polsku nieśmiało jako hardkorowo), czyli ‘dużo, szybko, mocno, ostro aż do przesady itd.’.

Ale przymiotnik lajtowy może też mieć nieco inny sens. Np. lajtowy weekend bywa w nowej polszczyźnie po prostu ‘weekendem miłym i słonecznym’, a lajtowy wyjazd – ‘wyjazdem udanym’. Light (lajt) to także czasem ‘beztroski’, np. Miałam raczej lajtowe dzieciństwo, teraz już nie jest tak różowo – zdradza w blogu pewna gimnazjalistka.

Teraz o grupie wyrazów soft, sofcik, sofciarski, sofciarsko, softowo, sofciarz. Soft (albo zdrobniale sofcik) to ‘działanie naznaczone taktownością, subtelnością, z wyczuciem’, a więc sofciarzem jest ‘ktoś taktowny, subtelny, delikatny’. Na wyjeździe było fajnie, sofciarsko, spoksowo i lajtowo – czytam na blog.onet.pl.

Znajduję tam także określenia sofciarsko-romatyczna dusza i sofciarsko-popowa muzyka. A więc przysłówek sofciarsko (albo softowo) jest tu synonimem słowa lajtowo.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024