Kategoria: Porady językowe

Europa da się lubić

Spora część użytkowników polszczyzny nie chce przyjąć do wiadomości, że czasownik „lubić” ma w wygłosie zakończenie „-ić”, a nie: „-eć”


Aż prosi się o to, żeby do wszystkich niezwykle pochlebnych opinii o telewizyjnym talk show „Europa da się lubić” (że znakomicie pomyślany i wykonany; że podoba się zarówno szerokiej publiczności, jak i krytykom; że więcej robi dla integracji narodów niż niejedna uchwała polityków w Brukseli itd.) dołączyć jeszcze jedną: twórcom programu należy się medal za… propagowanie poprawnej polszczyzny!

Ktoś, kto co tydzień podśpiewuje sobie wspólnie z bohaterami Europo, witaj nam / Z nami siądź, zdejmij płaszcz / Europo, witaj nam i się daj, lubić daj, zapamięta w końcu wcześniej czy później (jeśli nie wiedział), że mówi się i pisze lubić, a nie: lubieć, oraz zdejmij (płaszcz), a nie: zdejm.

Z czasownikiem lubić jest kłopot od lat.

Spora część użytkowników polszczyzny nie chce jakoś przyjąć do wiadomości, że ma on w wygłosie zakończenie -ić, a nie: -eć, i należy do VIa grupy koniugacyjnej (według klasyfikacji opracowanej przez prof. Jana Tokarskiego).

Zamiast łączyć lubić z takimi czasownikami, jak robić, zgubić, zaskarbić, żłobić itp., wiele osób kojarzy je z bezokolicznikami z przyrostkiem -eć (np. zgrubieć, zgrzybieć, zdębieć) i tworzy na własny użytek formę lubieć, co automatycznie „przekłada się” na błędne formy osobowe lubiałem, lubiał, lubiała, lubieli.

Tymczasem mówi się i pisze lubiłem, lubił, lubiła, lubili i dlatego w bezokoliczniku musi, powtarzam: musi! występować końcówka -ić.

Kiedy mowa o czasowniku lubić, nie sposób nie wspomnieć o czasownikach nienawidzić i wymyślić ulegających podobnemu wykolejeniu fleksyjnemu.

W tym wypadku chodzi jednak wyłącznie o nieuprawnione ingerowanie przez mówiących i piszących w formę bezokolicznikową tych wyrazów. Mylnie sądzą oni – a działa tu analogia do widzieć, niedowidzieć, przewidzieć, odwidzieć oraz myśleć, pomyśleć, przemyśleć – że poprawne są również formy nienawidzieć, wymyśleć.

Nic z tych rzeczy!

Znowu wystarczy przywołać 3. osobę l. pojedynczej czasu przeszłego. Skoro mówimy on nienawidził, on wymyślił, to i bezokolicznik musi mieć zakończenie -ić.

Inaczej rzecz się ma z czasownikami myśleć, pomyśleć, przemyśleć – tutaj formy czasu przeszłego kończą się na -ał, -ała, -ało (on myślał, ona myślała, ono myślało), stąd końcówka bezokolicznika -eć.

Naraziłbym się jednak na zarzut historyków języka, gdybym nie omówił szerzej czasownika nienawidzić.

Otóż jeśli jeszcze 100 lat temu ktoś używał formy z wygłosowym -eć, nie należało mu zwracać uwagi, że to błąd. Był to antonim (czyli ‘coś, co ma przeciwstawne znaczenie’) funkcjonującego od dawna czasownika nawidzieć, który znaczył ‘widzieć kogoś chętnie; sprzyjać komuś’.

Można więc było kogoś nawidzieć (a więc ‘lubić, wręcz kochać’) i nienawidzieć (tzn. doznawać przeciwnych uczuć).

Gdy jednak słowo nawidzieć zanikło, przestano z czasem łączyć czasowniki nienawidzieć i widzieć i zadecydowano, że ten pierwszy otrzyma w bezokoliczniku końcówkę -ić.

Wspomnijmy wreszcie o formie trybu rozkazującego czasownika zdjąć, czyli zdejmij.

Podstawą słowotwórczą takiego słowa jest zawsze temat czasu teraźniejszego, czyli w tym wypadku zdejm-(ować). Teoretycznie można by zaaprobować rozkaźnik zdejm (aż tak bardzo nie razi), ale jeśli postawiono ostatecznie na zdejmij, prawdopodobnie chciano ujednolicić formy trybu rozkazującego wszystkich czasowników z tej rodziny i dodano im przyrostek -ij (zdejmij, wyjmij, odejmij, podejmij, przejmij, zajmij).

Nie bez znaczenia mogło być i to, że w l. mnogiej otrzymujemy wyrazy zdejmijcie, wyjmijcie, podejmijcie, przejmijcie, zajmijcie (formy zdejmcie, wyjmcie, podejmcie, przejmcie, zajmcie wydają się źle zbudowane i trudne do wymówienia).

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024