Kategoria: Porady językowe

Zwycięstwo nad…, wygrana z…

Większość dziennikarzy sportowych używa składni zwycięstwo z kimś i w ogóle nie uświadamia sobie błędu…

– Pamiętam, że dwa lata temu o tej porze pisał Pan o tym, iż „zwycięstwo” odnosi się zawsze „nad kimś”, a nie „z kimś”, a więc że jedynie poprawne są sformułowania „zwycięstwo Legii nad Pogonią”, „zwycięstwo Bayernu nad Hannoverem”, „zwycięstwo Cracovii nad Lechią”. Tymczasem w czasie trwania mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji prawie wszyscy komentatorzy w telewizji mówili o „zwycięstwie Senegalu z Polską” czy o „zwycięstwie Kolumbii z Polską” itp. Wychodzi na to, że tej usterki językowej nie da się już chyba wyplenić… (e-mail od internauty; szczegółowe dane do wiadomości mojej i redakcji).

Myślę, że sprawa nie jest jeszcze przegrana. Niekiedy zdarza mi się usłyszeć z ust dziennikarza sportowego właściwą składnię zwycięstwo kogoś nad kimś, np. zwycięstwo Maroka nad Hiszpanią 2-1zwycięstwo Kolumbii nad Polską 3-0 czy zwycięstwo Urugwaju nad Rosją 3-0. Ale rzeczywiście jest to rzadkość.

O tym, że nadal takie połączenie uważa się za jedynie poprawne, świadczy ustalenie normatywne w tej kwestii zawarte w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny pod redakcją A. Markowskiego (Warszawa 2004, s. 1516): zwycięstwo nad kimś, nad czymś, np. zwycięstwo nad wrogiem, nad własną słabością.

Muszę jednak przyznać rację czytelnikowi, że o wiele częściej podczas relacji telewizyjnych z meczów słyszy się rzeczownik zwycięstwo z przyimkiem z. Niektórym dziennikarzom tak to już weszło w krew, że w ogóle nie uświadamiają sobie uchybienia.

Owa niepoprawność wynika niewątpliwie z negatywnego oddziaływania dłuższych konstrukcji: zwycięstwo kogoś w meczu z kimś, zwycięstwo kogoś w starciu z kimś, zwycięstwo kogoś w potyczce z kimś, zwycięstwo kogoś w spotkaniu z kimś (te są jak najbardziej poprawne).

Pojawienie się w nich wyrażeń w meczu, w starciu, w potyczce, w spotkaniu zmienia dość zasadniczo sytuację – powoduje, że słowo zwycięstwo wymaga innej składni i wchodzi w związek z dopełnieniem właśnie z przyimkiem z.

Powie się najzupełniej poprawnie np. zwycięstwo Wisły Kraków w meczu z Legią, zwycięstwo Cracovii w potyczce z Jagiellonią, zwycięstwo Górnika Zabrze w starciu z Lechem, zwycięstwo Śląska z spotkaniu z Termalicą.

Owo z Legią, z Jagiellonią, z Lechem, z Termalicą tak silnie wbija się potem żurnalistom sportowym w pamięć, że kiedy sięgają po eliptyczne (krótsze) konstrukcje – już bez wyrazów mecz, potyczka, starcie, spotkanie – z rozpędu piszą lub mówią zwycięstwo z Legią, zwycięstwo z Jagiellonią, zwycięstwo z Lechem, zwycięstwo z Termalicą.

Innym powodem pojawia si ę tego błędu jest z pewnością opaczne odwoływanie się do najzupełniej poprawnego wyrażenia wygrana kogoś z kimś, np. wygrana Wisły z Legią, wygrana Cracovii z Jagiellonią, wygrana Górnika z Lechem, wygrana Śląska z Termalicą.

W tym wypadku wszystko jest w porządku – słowo wygrana wchodzi w związek z przyimkiem z. Tutaj błędu się raczej nie popełnia (chociaż natrafiam niekiedy na sformułowania w rodzaju wygrana Wisły nad Cracovią…), czemu sprzyja również taka sama składnia czasownika wygrać – z kimś (wygrać z kimś – wygrana z kimś).

Inaczej rzecz się ma z czasownikiem zwyciężyć (zwyciężać) w znaczeniu ‘pokonać kogoś w walce, w rywalizacji’, który wymaga dopełnienia w bierniku bez przyimka (np. Legia zwyciężyła Pogoń, Bayern zwyciężył Hannover, Cracovia zwyciężyła Lechię).

Owa odmienność składniowa (zwyciężyć Wisłę, zwyciężyć Górnika, zwyciężyć Pogoń, ale: zwycięstwo nad  Wisłą, zwycięstwo nad Górnikiem, zwycięstwo nad Pogonią) z pewnością nie pomaga dziennikarzom sportowym w poprawnym posługiwaniu się później rzeczownikiem zwycięstwo.

Niby takie proste w użyciu słowo zwycięstwo, a sprawia tyle kłopotu, prawda?

MACIEJ  MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024

Kim jest internacjonał?

Najbardziej jest znane sportowe znaczenie tego słowa... … Kim jest internacjonał?Czytaj dalej »

17 marca 2024