Zajeb….y, zajeb…..e to wulgaryzmy!

Michał (system.xx@wp.pl) pyta mnie, czy wyraz zajeb….e ciągle zaliczany jest do przekleństw. Dla niego słowo to brzmi bardzo niesmacznie, ale młodzież posługuje się tym określeniem nagminnie na ulicy czy w szkole, nie widząc w tym nic zdrożnego.

Michale, nic się w tym względzie nie zmieniło! Wyrazy zajeb….e, zejeb…y to wulgaryzmy. Cieszę się, że nie przechodzisz obok nich obojętnie. Głęboko wierzę w to, że większość dobrze wychowanych dziewcząt i chłopców unika tych czy podobnych słów, uznanych od dawna za nieprzyzwoite.

Prof. Jan Miodek dostał kiedyś gazetę, w której było napisane, że powiedział, iż wyrazy zajeb….y, zajeb….e, kiedyś wulgarne, dziś już takie nie są. Językoznawca mocno się zdenerwował, gdyż nic takiego nie twierdził! Wręcz odwrotnie – wyjaśnił, że słów zajeb…y. zajeb…e nie lubi tak samo, jak powiedzenia, iż ktoś jest upierdliwy, czy metafory: obyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku, i że w ogóle nie znosi w języku fizjologii.

Kiedyś w Krakowie w okolicach Dworca Głównego wisiał (przez krótki czas) billboard reklamujący pewien sklep obuwniczy. Napis brzmiał tak: „Zajeb….y wybór butów”. Rozgorzała publiczna dyskusja. Jedni twierdzili, że hasło reklamowe jest niezgodne z prawem o publicznym używaniu wulgaryzmów, inni że słowa zajeb…y, zajeb….e weszły na stałe do slangu młodzieżowego jako synonimy wyrazów ‘fajny, odlotowy, robiący wielkie wrażenie’ oraz ‘fajnie, odlotowo’ i jako takie przekleństwami już nie są.

Niestety, to nieprawda. Wyrazy zajeb…y, zajeb….e zamieszcza wprawdzie nowo wydany Uniwersalny słownik języka polskiego PWN, ale opatruje kwalifikatorem ‘potoczne, wulgarne’.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024