Najlepiej w ogóle z tego słowa zrezygnować…

– […] Często spotykam napis „wynajem”. Czy nie powinno być „wynajm”? (e-mail nadesłany przez internautę jan.om*****@gmail.com; szczegółowe dane do wiadomości mojej i redakcji).

Nie. Poprawnie jest właśnie wynajem, o czym najłatwiej się przekonać, zaglądając do Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego (Warszawa 2004, s. 1366). Podaje się tam hasło wynajem i przestrzega przed mówieniem i pisaniem wynajm, wszystko zaś ilustruje się przykładami użycia (np. Wynajem pomieszczeń biurowych. Wynajem samochodów. Opłata z tytułu wynajmu mieszkania).

Zainteresowanych tym słowem użytkowników polszczyzny informuje się również o tym, że mamy do czynieniem z wyrazem należącym do sfery polszczyzny oficjalnej i urzędowej i że w razie czego lepiej sięgać do synonimów wynajęcie, wynajmowanie.

Niewątpliwie bardziej udane (przynamniej dla mnie) są zwroty w rodzaju: Mamy dom, mieszkanie, lokal, pokój do wynajęcia czy Pośrednictwo w wynajmowaniu domów, mieszkań, pokoi niż Mamy dom, mieszkanie, lokal, pokój do wynajmu lub na wynajem czy Pośrednictwo w wynajmie domów, mieszkań, pokoi.

Ów wynajm brzmi mi nie najlepiej…

Z pewnością niektórzy z Państwa pamiętają jedynego w okresie PRL dystrybutora kinowego działającego pod nazwą Centrala Wynajmu Filmów. Tuż po wojnie była to Centrala Rozpowszechniania Filmów, później ową jednostkę państwową podlegająca ministrowi kultury i sztuki przemianowano właśnie na Centralę Wynajmu Filmów, wreszcie na koniec (do momentu likwidacji w 1990 roku) działała ona jako Centrala Dystrybucji Filmów.

Niewykluczone, że owe zmiany nazewnicze podyktowane zostały właśnie wątpliwościami co do poprawności w ogóle słowa wynajem, a przede wszystkim co do jego niekonsekwencji, że tak powiem, przy odmianie przez przypadki (tzn. z tzw. e ruchomym).

Skończyło się na tym, że słowo wynajem zastąpiono niewywołującym wątpliwości wyrazem dystrybucja

Jak widać, i dzisiaj niektórzy (tak jak internauta), słysząc wynajmu, wynajmowi, z wynajmem, o wynajmie, chcieliby ową cząstkę –najm z form przypadków zależnych przenieść do mianownika i posługiwać się określeniem wynajm.

Zdradzę Państwu, że w przeszłości było ono na krótko w obiegu i zostało nawet zarejestrowane – jako osobne hasło, ale z odesłaniem do wynajem – w Słowniku języka polskiego PAN pod redakcją Witolda Doroszewskiego (Warszawa 1968, t. X, s. 117). Stało się tak dlatego, że użył go Emil Zegadłowicz w „Zmorach” (wyd. w 1935 roku): Z wujem Wacławem tę sprawę załatwili: półroczny wynajm całego piętra – dwieście reńskich gotóweczką.

Słowniki współcześnie wydane o haśle wynajm już nie wspominają. Jest wyłącznie wynajem.

Jak łatwo się domyślić, forma wynajem powstała ze słowa najem przez dodanie przedrostka wy- (wy– + najem). Korzeni najem należy się z kolei doszukiwać w prasłowiańszczyźnie (najьmъ).

Na gruncie polskim musiała się upowszechnić forma z samogłoską e w środku, gdyż słaby jer końcowy odpadł, a jer środkowy się zwokalizował i przeszedł w e.

Właśnie pozostałością po tym zjawisku fonetycznym jest tzw. e ruchome w wielu rzeczownikach (np. pies, ale: psa, psu, psem; kotek, ale: kotka, kotkowi, z kotkiem), m.in. w wyrazach najem, wynajem i podnajem.

A żeby nie mieć już naprawdę żadnych wątpliwości, jak jest poprawnie: wynajem czy wynajm?, proponuję nie łączyć tych rzeczowników skojarzeniowo z grupą wyrazów wynajmować, wynajmowanie, wynajmowany, ale z czasownikami nająć, wynająć, podnająć (nająć – najem, wynająć – wynajem, podnająć – podnajem). W pierwszych występuje samogłoska nosowa ą, w drugich samogłoska ustna e.

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024