Kategoria: Porady językowe

Studiuję na Pacie

Nie może to być forma na PAT-cie, ponieważ mianownik musiałby wtedy brzmieć PATT, a nie PAT. Chodzi oczywiście o Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie…

Podyplomowe Studium Dziennikarskie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie corocznie przygotowuje dla słuchaczy niespodziankę. Otóż na I roku poddawani są oni sprawdzianowi ortograficznemu i interpunkcyjnemu. Owszem, dyktando nie należy do łatwych, ale takie jest założenie – w tekście musi się znaleźć wiele zawiłości, np. to, czy się pisze: obrazy Goi czy Goyi; wpośród czy w pośród; co najmniej czy conajmniej; niby-bajka czy nibybajka; pół Polak, pół Szwed czy pół-Polak, pół-Szwed; dwuipółletni czy dwu i pół letni; ekstrapotrawa czy ekstra potrawa; zbezcześcić czy zbeszcześcić; quasi--admirał czy quasi admirał; ulica Nogya czy Nogy’a; Karta nauczyciela czy Karta Nauczyciela; al. Mickiewicza czy Al. Mickiewicza; kościół św. Jerzego czy kościół Św. Jerzego; zawiei czy zawieji; białostoczanin czy białostocczanin; możeszli czy możesz li; zoo czy Zoo; sylwester (zabawa) czy Sylwester; znad czy z nad, miniwykłady o maksisprawach czy mini-wykłady o maksi-sprawach; w Igołomi czy w Igołomii; można by czy możnaby; w tę i we w tę czy w tę i we wtę; na przemian czy naprzemian?

Choć poprawną pisownię wszystkich tych wyrazów wyjaśnia każdy słownik ortograficzny języka polskiego, wyniki klasówki są zaskakująco złe: studenci, nie wyłączając magistrów filologii polskiej, robią nawet po kilkadziesiąt błędów! Jest im wstyd, uświadamiają bowiem sobie, jak wiele tajemnic wciąż kryje (a nie powinien) przed nimi ojczysty język.

Wiele emocji – już po oddaniu prac, w czasie dyskusji – wywołuje sprawa, którą zostawiam na deser. Chodzi o zaskakującą pisownię zwrotu Studiuję na Pacie. Prawie wszystkim forma na Pacie wydaje się dziwna, wręcz niestosowna. Natychmiast odzywają się głosy, że jeśli już używa się skrótowca PAT, to w miejscowniku przyjmuje on postać PAT-cie, a w ogóle lepiej go nie odmieniać i posługiwać się zwrotem Studiuję na PAT.

Nic bardziej błędnego. Oczywiście, można mówić Studiuję na PAT, ale i Studiuję na Pacie (tak jak: Studiuję na UJ albo Studiuję na UJ-ocie. Na Pacie jest całkowicie poprawne, gdyż skrótowce w polszczyźnie trzeba odmieniać. Spróbujmy to wytłumaczyć. Piszemy: kto? co? PAT, kogo? czego? PAT-u, komu? czemu? PAT-owi, kogo? co? PAT, z kim? z czym? z PAT-em, o kim? o czym? na kim? na czym? o…, na… no właśnie, tu pojawia się kłopot. Nie mogą to być formy o PAT-cie, na PAT-cie, ponieważ mianownik musiałby wtedy brzmieć PATT, a nie PAT. Zostaje więc wyłącznie forma: na Pacie, o Pacie. Nawiasem mówiąc, najwyższy czas, by w słownikach ortograficznych znalazł się dopisek, iż PAT to także skrótowiec od Papieskiej Akademii Teologicznej (jest tylko: PAT = Państwowa Agencja Telegraficzna).

Podobnie ma się rzecz z takimi skrótowcami, jak VAT (podatek), WAT (Wojskowa Akademia Techniczna), PIT (zeznanie podatkowe), NOT (Naczelna Organizacja Techniczna) czy LOT (nie jest to skrótowiec od Polskich Linii Lotniczych, lecz słowo „Lot„; przyjęła się jednak pisownia wielkimi literami) W szóstym przypadku otrzymują one zaskakujące dla wielu osób formy: Vacie, Wacie, Picie, Nocie, Locie.

MACIEJ MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024