Kto to jest człowiek rubaszny?

Owo określenie odnosi się do ‘swobodnego, bardzo bezpośredniego i bezceremonialnego w sposobie bycia i zachowania jakiejś osoby’. Nie zwraca ona uwagi na formy towarzyskie, często pozwala sobie na niezbyt miłe żarty wobec kogoś, w ogóle jest wyniosła i niemiła.

Rubaszny, czyli ‘swobodny, swawolny w sposobie bycia’, może być człowiek, ale też niekiedy ‘żart, humor, dowcip, anegdota, śmiech, sposób bycia itp.’.

Omawiany przymiotnik ma ciekawy rodowód.

Wywodzi się od rosyjskiego rzeczownika руба́шка (rubaszka) – ‘bluzy z lekkiego materiału zapinanej na lewym ramieniu, noszonej przez mężczyzn głównie na Rusi zamiast zwykłej koszuli, często wykładanej na spodnie i przepasanej pasem lub sznurem’.

W dawnych czasach, jeśli żyło się z kimś w przyjaźni, wspólnie spędzało czas i darzyło wzajemnie zaufaniem, można było na dowód braterstwa wymieniać się takimi rubaszkami.

Istniał nawet czasownik rubaszyć (‘wymieniać odzienie’) i rubaszyć się (‘wymieniać się bluzami na znak bliskich, poufałych stosunków’).

Z czasem bezokolicznik rubaszyć się nabrał wtórnego znaczenia ‘spoufalać się, żartować, pozwalać sobie na wiele, być w dobrym humorze, zwykle spożywając alkohol’.

I od tak właśnie rozumianego czasownika rubaszyć się powstał potem przymiotnik rubaszny (‘swobodny, swawolny w sposobie bycia, odzwierciedlający taki sposób bycia’).

Dzisiaj sens tego przymiotnika nieco ewoluował. Mianem człowieka rubasznego określa się – jak wspomniałem – człowieka nazbyt swobodnego i nieskrępowanego, nierzadko zachowującego się w towarzystwie niestosownie do sytuacji.

Pan Literka

 

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Gwoli wyjaśnienia

Gwoli to dawniejsze k'woli, czyli 'ku woli, zgodnie z wolą' … Gwoli wyjaśnieniaCzytaj dalej »

4 maja 2024

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024