O elokwencji i grandilokwencji

Słowo elokwencja jest zapożyczeniem (łac. eloquentia, od eloquens, eloquentis ‘mający dar wymowy’) i nazywa ‘umiejętność łatwego, pięknego, zrozumiałego i przekonywającego wysławiania się’, a czasem – ironicznie lub żartobliwie – także ‘gadulstwo, gadatliwość’.

Ktoś może się więc odznaczać elokwencją podczas rozmowy czy przemówienia i wtedy mówi się, że jest to człowiek niezwykle elokwentny, czyli że nie tylko ma coś sensownego, mądrego do powiedzenia, ale też ubiera to w piękne słowa, wysławia się nienagannie.

Jest też grandilokwencja (wł. grandiloquenza, z łac. grandiloqus; grandis ‘mocny, silny’ i loqui, od loquor ‘mówić, rozmawiać’), lecz to już wyraz o wydźwięku raczej negatywnym – znaczy bowiem ‘napuszoność (czyli sztuczność, nienaturalność) i pompatyczność (przesadę, ceremonialność) w wyrażaniu się’.

Zdarza się, że ktoś podczas przemówienia popada w grandilokwencję, to znaczy w przesadę w używaniu słów wyszukanych, patetycznych, mocno wzniosłych, podniosłych. Takie wystąpienie nazywa się potem (z przekąsem) grandilokwentnym.

Niestety, nierzadko grandilokwencja bywa przekręcana na grandelokwencja wskutek opacznego odwoływania się przez mówiących czy piszących do wyrazu elokwencja (łac. eloquentia, od eloquens, eloquentis ‘mający dar wymowy’).

Skoro jest elokwencja i elokwentny, niektórzy myślą, że za poprawne uważa się również wyrazy grandelokwencja, grandelokwentny.

Tymczasem należy zawsze mówić i pisać grandilokwencja, grandilokwentny zgodnie z pierwowzorem łacińskim grandiloqus i włoskim grandiloquenza (występuje w nich człon grandi-).

Pamiętajmy więc o tym, że o ile elokwencja pozostaje umiejętnością pięknego mówienia, wysławiania się, o tyle grandilokwencja nie jest wspanialszą jej odmianą, lecz czymś, co nie przynosi raczej chluby osobie zabierającej publicznie głos.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024