Kiedy wolno tak mówić, a kiedy nie?

Niedawno do telewizyjnej „Superstacji” (jest taki program przed północą, w którym każdy może się wypowiedzieć na dowolny temat) zadzwoniła kobieta, zarzucając osobie występującej wcześniej, rzekomo dbającej o poprawną polszczyznę, że ta użyła słowa żeśmy.

– Ta pani powinna wiedzieć, że tak się nie mówi –  podkreśliła pewna swego.

Nie słyszałem wcześniejszej wypowiedzi, więc trudno mi się jednoznacznie w tej kwestii wypowiedzieć. Być może pierwsza z dzwoniących do „Superstacji” pań rzeczywiście popełniła gramatyczne uchybienie, ale może nie. Musicie bowiem wiedzieć, że czasem formy żeś, żeśmy, żeście są… poprawne.

Wszystko zależy od tego, o jakie że chodzi oraz w jakich połączeniach wyrazowych i konstrukcjach zdaniowych zamierzamy się nim posłużyć. Otóż że może być i partykułą (nieraz w skróconej postaci ż, jeśli występuje po samogłosce), i spójnikiem. Oto przykłady użycia że jako partykuły: Chodźże wreszcie; Dajże mi spokój; Kiedyż znowu do nas wpadniecie?, i jako spójnika: Pamiętaj, że zawsze byliśmy z tobą; Nie przypuszczaliśmy, że na egzaminie uzyskaliśmy tak dobry wynik.

Kiedy mamy do czynienia z błędem?

Ano wtedy, gdy partykułą że „przedziela się” wyrazy w rodzaju tyś, myśmy, wyście, kiedyście, dopierośmy itp., czyli takie, które zawierają końcówki osobowe  -ś, -śmy, -ście czasowników czasu przeszłego. Za spory błąd uważa się zwroty typu tyżeś skłamał, a nie ja; myżeśmy to wymyślili; wyżeście byli winni; kiedyżeście przyszli, było już za późno; dopierożeśmy skończyli jeść.

Niewykluczone, że o to właśnie niepoprawne żeśmy upominała się osoba dzwoniąca do „Superstacji”. Tak rzeczywiście nie wolno mówić! Mamy natomiast do wyboru dwie możliwości. Możemy powiedzieć:

  • ty skłamałeś, a nie ja; my to wymyśliliśmy; wy byliście winni; kiedy przyszliście, było już za późno; dopiero skończyliśmy jeść

lub

–  tyś skłamał, a nie ja; myśmy to wymyślili; wyście byli winni; kiedyście przyszli, było już za późno; dopierośmy skończyli jeść.

Sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy w naszych wypowiedziach pojawia się spójnik że. Do niego jak najbardziej można dołączać końcówki osobowe , -śmy, -ście i wówczas formy żeś, żeśmy, żeście są najzupełniej poprawne, np.

  • Żałuję, żeś wcześniej nie przyjechał; Pamiętajmy, żeśmy już to omawiali; Wszyscy mówili, żeście to wy narozrabiali.

W przytoczonych zdaniach końcówki osobowe , -śmy, -ście zostały oderwane od form czasownikowych (przyjechałeś, omawialiśmy, narozrabialiście) i dołączone do spójnika że. W innej wersji zdania te brzmią tak:

–  Żałuję, że wcześniej nie przyjechałeś; Pamiętajmy, że już to omawialiśmy; Wszyscy mówili, że to wy narozrabialiście.

Zapamiętajcie zatem, że są w polszczyźnie dobre (bo spójnikowe) wyrazy żeś, żeśmy, żeście i złe (bo partykułowe) żeś, żeśmy, żeście.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024