Hipoalergiczny żel pod prysznic

Słowo hipoalergiczny znaczy ‘niewywołujący alergii, zawierający mało alergenów, nieuczulający lub uczulający w niewielkim stopniu’.

Zwykle używa się go z rzeczownikami z branży chemiczno-drogeryjnej. Na opakowaniach wielu produktów widnieją nieraz napisy:

Hipoalergiczny krem do twarzy; Hipoalergiczne mydło naturalne; Hipoalergiczny płyn do kąpieli; Hipoalergiczny szampon z naturalnym chlorofilem; Hipoalergiczny żel pod prysznic czy Hipoalergiczny szampon do włosów z ekstraktem z chmielu itp.

W każdym wypadku człony hipoalergiczny, hipoalergiczne oznaczają, że dany kosmetyk przeznaczony jest dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do uczuleń.

Pod względem budowy morfologicznej omawiany wyraz składa się z cząstki hipo (wywodzącej się ze starogreckiej formy hypó o znaczeniu ‘pod’; z kolei hypér znaczy ‘nad’) i przymiotnika alergiczny.

Zwróćmy uwagę na to, że choć w języku greckim pisze się hypo i hyper, u nas obowiązuje pisownia przez i, czyli hipo i hiper, a więc hipoalergiczny i – na przykład – hiperkrytyczny.

Z tego powodu mamy też w polszczyźnie np. wyrazy hipokryzja, hipokryta, hipochondria, hipochondryk, hipoteka, hiperbola (gr. hypókrisis, hypókrites, hypóchondria, hypóchondrios, hypóthéke, hyperbola), a nie: hypokryzja, hypokryta, hypochondria, hypochondryk, hypoteka, hyperbola.

Niestety, od czasu do czasu zdarza mi się natrafić na błędną pisownię hypoalergiczny. Z pewnością ktoś sugeruje się angielską formą hypoallergic (może i hypoallergenic) pisaną przez y, nie wiedząc, że po polsku musi być hipoalergiczny.

Maciej Malinowski

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024