Ciemny jak tabaka w rogu

Mówi się czasem ciemny jak tabaka w rogu ‘o kimś niewykształconym, nieoświeconym, kto niczego nie rozumie, o niczym nie ma pojęcia’, np. Uczę się tej matematyki i uczę, a i tak jestem ciemna jak tabaka w rogu.

Skąd się owo powiedzenie wzięło?

Jest stare, polszczyzna zna je od XVII stulecia. Nasi przodkowie chętnie używali tabaki, czyli sproszkowanego tytoniu pobudzającego do kichania, gdyż uważano ją za mniej szkodliwą od nikotyny ze względu na wchłanianie przez śluzówkę nosa, a nie płuca (podobno dobrze czyściła drogi oddechowe…).

Ignacy Krasicki pisał zabawnie w XVIII-wiecznej bajce „Wyrok”: Czy nos dla tabakiery, czy ona dla nosa,/ Była wielka dysputa ze starym młokosa,/ Na złotnika sąd przyszedł; bezwzględny a szczery/ Dał wyrok nieodwłocznie: „Nos dla tabakiery!”.

Samo słowo tabaka pochodzi z języka francuskiego (od tabac-a-priser dosł. ‘proszek tytoniowy’), a na osobę zażywająca tabakę mówiło się tabaczarz lub tabacznik.

Tabakę przechowywano zwykle w małych, poręcznych pojemnikach zwanych tabakierami.  Były tabakiery drewniane, metalowe (złote, srebrne, miedziane), z kości słoniowej, skórzane, szklane.

Często jednak wykonywano je z rogów zwierzęcych (zwykle wołowych), dodatkowo zdobionych i wyposażonych w metalowe zamknięcia. Substancja sproszkowana znajdująca się w takim rogu, mająca w rzeczywistości barwę ciemnobrązową, wydawała się wówczas jeszcze ciemniejsza…

Jednak powiedzenie ciemny jak tabaka w rogu nawiązuje nie do dosłownej definicji słowa ciemny, tzn. do koloru ciemnego tabaki w rogu wołowym, ale jego przenośnego sensu, który upowszechnił się wtórnie: ‘nieoświetlony, niewykształcony, głupi’.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024