68,5 procent (a nie: procenta czy procentu)

Czy wiecie, że z poprawnym posługiwaniem się wyrazem procent w połączeniach z liczebnikami głównymi i ułamkowymi miewają trudności dorośli Polacy?

Nagminnie dopuszczają się tych uchybień ekonomiści, prawnicy, politycy i dziennikarze, kiedy podają różne dane liczbowe ujęte w procentach.

Ponieważ rzecz jest poważna, postanowiłem, że wyjaśnię to już Wam, byście jak najwcześniej poznali odnośną regułę gramatyczną i w przyszłości mówili poprawnie (przypominam, że procent to ‘setna część czegoś’, z łac. pro centum = ‘na sto’).

Kiedy słowo procent występuje z liczebnikiem ułamkowym, zawsze pozostaje nieodmienne, a mówi się: 68,5 procent (sześćdziesiąt osiem i pięć dziesiątych procent), a nie:68,5 procenta czy 68,5 procentu.

Ta sama zasada odnosi się do połączeń wyrazu procent z liczebnikiem głównym, gdy całość określa jakąś wartość liczbową. 2%, 4%, 15%, 30 % itd. albo 2 proc., 4 proc., 15 proc., 30 proc. odczytujemy jako: 2 procent, 4 procent, 15 procent, 30 procent, a nie: 2 procenty, 4 procenty, 15 procentów, 30 procentów.

Ale uwaga! Dotyczy to wyłącznie mianownika, dopełniacza i biernika. Gdy w grę wchodzi celownik, narzędnik i miejscownik, forma procent… przyjmuje w l. mn. normalne końcówki procentom, z procentami, o / w/ na procentach:

– 55 procent uczniów (a nie: 55 procentów uczniów) zdało egzamin;

– Na wycieczce nie było 30 procent dzieci (a nie: 30 procentów dzieci);

– Poznaliśmy już 20 procent uczestników olimpiady (a nie: 20 procentów uczestników);

Nagrody przyznano 10 (dziesięciu) procentom uczniów (a nie: 10 procent uczniów);

– 50 (pięćdziesięcioma) procentami dochodu ze sprzedaży szkolnych pamiątek (a nie: 50 pięćdziesięcioma procent dochodu) trudno było właściwie gospodarować;

W 40 (czterdziestu) procentach szkolnych wypracowań (a nie: w 40 procent szkolnych wypracowań) znalazły się różnorakie uchybienia językowe.

I jeszcze jedno.

Wyjątkowo z liczebnikiem 1 (jeden) używa się w dopełniaczu formy procenta lub procentu (np.  Na zawodach sportowych zabrakło zaledwie jednego procenta lub jednego procentu uczniów). W innym wypadku należy mówić i pisać procent – kogo? czego? procentu (a nie: procenta). Zajrzyjcie do Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN pod red. prof. Andrzeja Markowskiego (Warszawa 2004, s. 866).

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Gwoli wyjaśnienia

Gwoli to dawniejsze k'woli, czyli 'ku woli, zgodnie z wolą' … Gwoli wyjaśnieniaCzytaj dalej »

4 maja 2024

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024