Kategoria: Porady językowe

Z Szanownymi Państwem, ministrze Czarnek

Zadziwiająco duża część użytkowników polszczyzny nie potrafi sobie poradzić z odmianą tego wyrażenia grzecznościowego…

 – „Narada odbędzie się zaraz po spotkaniu z Szanownym Państwem” – powiedział niedawno minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w Polsacie News. Taki błąd nie przystoi chyba człowiekowi piastującemu zaszczytny urząd… (e-mail od internautki).

Tego typu uchybienie spotyka się, niestety, dość często i świadczy ono o niewystarczających kompetencjach językowych mówiącego czy piszącego.

Z przykrością odnotowuję, że zadziwiająco duża część użytkowników polszczyzny nie potrafi sobie poradzić z odmianą wyrażenia grzecznościowego Szanowni Państwo, określenia – przyznaję – gramatycznie dość osobliwego.

Niedawno szukałem czegoś w „Austriackim gadaniu, czyli encyklopedii galicyjskiej” Mieczysława Czumy i Leszka Mazana (Kraków 1998, s. 508), i przypadkowo natrafiłem tam na całostronicowe ogłoszenie Studia reklamy i programów telewizyjnych oraz realizacji imprez artystycznych „ArTVvision” z fragmentem tekstu:

Polecamy się Szanownemu Państwu na wszystkie okazje, gwarantując sukces polityczny, ekonomiczny i artystyczny.

Zdarza się i tak, że błąd występuje już w mianowniku (sic!), kiedy zamiast Szanowni Państwo ktoś pisze Szanowne Państwo, np.

Szanowne Państwo, niezmiernie nam miło, że rozważacie organizację wydarzenia firmowego w restaurancie „Gruby Josek” (zwróćmy jeszcze uwagę na manieryczną formę w restaurancie).

Przywołane uchybienia językowe (z Szanownym Państwem, Szanownemu Państwu, Szanowne Państwo) wzięły się z tego, że każda z osób wypowiadających lub piszących te słowa do wyrazu l. poj. rodzaju nijakiego państwo oznaczającego ‘parę małżeńską; panie i panów; ją i jego’, a więc jakąś zbiorowość, dołączyła przymiotnik w l. poj. rodzaju nijakiego szanowne.

Tymczasem w owym połączeniu wyrazowym w towarzystwie rzeczownika państwo musi wystąpić pluralny przymiotnik szanowni, zachodzi między nimi związek rządu. Dlatego poprawna deklinacja wyrażenia Szanowni Państwo wygląda następująco:

  1. (kogo? czego?) Szanownych Państwa; C. (komu? czemu?) Szanownym Państwu; B. (kogo? co?) Szanownych Państwa; N. (z kim? czym?) z Szanownymi Państwem; Ms. (o kim? o czym?) o Szanownych państwu.

Minister Czarnek powinien był więc powiedzieć z Szanownymi Państwem, w reklamie w książce należało napisać Szanownym Państwu, a w ulotce promocyjnej restauracji „Gruby Josek” Szanowni Państwo.

Jakkolwiek dziwnie brzmi forma narzędnikowa z Szanownymi Państwem, wyłącznie ona jest poprawna, trzeba się tego nietypowego połączenia wyrazowego nauczyć na pamięć, a później umiejętnie je stosować w mowie i piśmie.

Warto w tym miejscu nadmienić, że ta sama trudność wiąże się z wyrażeniem państwo młodzi (‘nowożeńcy’), w którym została jedynie przestawiona kolejność członów (najpierw pojawia się rzeczownik, a po nim dopiero przymiotnik).

Gramatycznie (deklinacyjnie) nic się jednak nie zmienia. Mówimy i piszemy:

Przyjechali państwo młodzi; Brakuje jeszcze tylko państwa młodych; Dać prezent ślubny państwu młodym; Goście czekali na państwa młodych; Rozmawiano z państwem młodymi (a nie: z państwem młodym ani państwem młodych); Z zachwytem wypowiadano się o państwu młodych (nie: o państwie młodym ani o państwie młodych).

Szczególnych trudności nastręczają rodakom – jak widać – formy narzędnika i miejscownika wyrażenia państwo młodzi. Prawie zawsze słyszy się z państwem młodym, a niekiedy o państwie młodych. Tymczasem musi być z państwem młodymi i o państwu młodych.

Forma o państwie możliwa jest wówczas, gdy mamy na myśli znaczenie ‘kraj’, np. dużo ostatnio mówiono o państwie polskim.

MACIEJ  MALINOWSKI

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024