W każdym razie (a nie: w każdym bądź razie)

Tym razem chcę Wam zwrócić uwagę na niezwykle rozpowszechnione (szczególnie w języku potocznym), ale niestety niepoprawne wyrażenie w każdym bądź razie. Zdarza Wam się tak czasem powiedzieć? A mówi w ten sposób ktoś z Waszego otoczenia, np. mama, tata, babcia, ciocia, wujek?

Jeśli tak, to uważnie przeczytajcie moje wyjaśnienie i dobrze je zapamiętajcie. Zwróćcie później uwagę domownikom i innym członkom rodziny, że posługują się złą polszczyzną.

Nie mówi się i nie pisze w każdym bądź razie, tylko w każdym razie. Możecie się o tym przekonać, zaglądając do Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN (Warszawa 2004, s.950) pod red. prof. Andrzeja Markowskiego. Przywołajmy odnośny fragment z tego słownika:

w każdym razie (nie: w każdym bądź razie) ‘tak czy owak, jednakże, mimo wszystko’: Ja w każdym razie (nie: w każdym bądź razie) przyjdę na spotkanie. Tak samo: w takim razie (nie: w takim bądź razie): W takim razie ja wychodzę.

Językoznawcy nie mają wątpliwości, że błędne w każdym bądź razie wzięło się ze skrzyżowania (fachowo nazywa się to kontaminacją) dwóch konstrukcji: w każdym razie i bądź co bądź, mających właściwie takie samo znaczenie.

Wytłumaczę Wam jeszcze od innej strony, dlaczego wyrażenie w każdym bądź razie uchodzi za niepoprawne.

Otóż słowo bądź jest tu partykułą, która znaczy dokładnie to samo, co człon -kolwiek dodawany do zaimków: kto, co, jak, gdzie, kiedy. Popatrzcie – możemy powiedzieć:

kto bądź albo ktokolwiek;

co bądź albo cokolwiek;

jak bądź albo jakkolwiek;

gdzie bądź albo gdziekolwiek;

kiedy bądź albo kiedykolwiek.

To zrozumiałe, że nie wolno łączyć w jednym wyrażeniu wyrazu bądź i zaimka zakończonego członem -kolwiek, ponieważ wyjdą z tego twory… ktokolwiek bądź, cokolwiek bądź, jakkolwiek bądź, gdziekolwiek bądź, kiedykolwiek bądź dyskwalifikowane przez współczesne słowniki języka polskiego i poradniki.

To jednak nie wszystko.

Słowo każdy w użyciu rzeczownikowym znaczy ‘jakakolwiek osoba, ktokolwiek’ (patrz: Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN, s. 389), więc jeśli połączymy je z partykułą bądź, otrzymamy wyrażenie każdy bądź tak samo naganne jak konstrukcje jakikolwiek bądź czy ktokolwiek bądź. Wyjdzie z tego arcydziwny twór: w każdym, czyli w jakimkolwiek, tzn. w jakim bądź bądź razie.

Ot, całe gramatyczne wyjaśnienie. Jak widzicie, na wyrażenie w każdym razie (oraz w takim razie) oddziałują (negatywnie!) wyrażenia kto bądź, jaki bądź, co bądź, jak bądź, które zawierają partykułę bądź i są jak najbardziej poprawne.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Gwoli wyjaśnienia

Gwoli to dawniejsze k'woli, czyli 'ku woli, zgodnie z wolą' … Gwoli wyjaśnieniaCzytaj dalej »

4 maja 2024

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024