Wyrazy toast (‘wypicie z kieliszków wina, wódki lub szampana na czyjeś zdrowie bądź powodzenie, często poprzedzone krótkim przemówieniem okolicznościowym’) i tost (‘kromka chleba przyrumieniona z obydwu stron, podawana zwykle na gorąco grzanka’) są anglicyzmami i etymologicznie mają ze sobą wiele wspólnego.

Obydwa pochodzą od słowa toast, tylko że pierwszy przyjęliśmy w niezmienionej postaci graficznej – toast, drugi w uproszczonym brzmieniu – jako tost (w oryginale wymawia się [toust]).

Gdyby się jednak w odpowiednim czasie przyjęło, teoretycznie i na ‘grzankę’ moglibyśmy mówić… toast (a nie: tost). W angielszczyźnie bowiem czasownik to toast znaczy ‘przypiekać, przypalać’ i dlatego rzeczownik a toast zaczął tam później nazywać ‘podgrzaną, spieczoną kromkę chleba czy bułki’.

Stało się jednak inaczej – funkcjonują dzisiaj w polszczyźnie wyrazy toast i tost. Przy różnych okazjach wznosi się toasty na czyjąś cześć lub toasty za kogoś albo za coś i je się na śniadanie tosty.

Możecie zapytać, jak to się zatem stało, że z biegiem czasu forma toast – mająca pierwotnie związek z chlebem czy bułką – zmieniła na gruncie polszczyzny sens i zaczęła się odnosić do symbolicznego ‘picia na czyjąś cześć’.

Do końca nie wiadomo, ale jedna z wersji anegdot angielskich (podobno najbardziej zbliżona do prawdy…) głosi, że w czasie biesiady w kielichu z winem maczano zaprawioną korzeniami grzankę (podawaną jako przekąskę). Niekiedy wrzucano ją nawet w całości do środka i – rozmiękczoną – spożywano razem z winem.

Wiedząc o tym, leksykografowie postanowili wprowadzić do słowników języka polskiego dwa wyrazy: tost (‘przypieczona kromka chleba’ – być może również pod wpływem rosyjskiej formy „тост”) –  i toast (‘krótkie przemówienie i symboliczne wypicie trunku na czyjąś cześć’).

Pan Literka

 

 

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024