Sztambuchem (z niem. das Stammbuch) nazywano w przeszłości zwykle niewielkich rozmiarów album składający się z białych lub kolorowych, związanych kartek i dekoracyjnie oprawiony (np. w safian, czyli cienką, wyprawioną i barwioną skórę koźlą lub baranią z elementami roślinnymi).

Do sztambucha wpisywano się zazwyczaj po skończeniu studiów uniwersyteckich, kiedy żegnano się po latach wspólnej nauki (często na bardzo długi czas, a nawet na zawsze). Ów zwyczaj zapoczątkowali w XVII w. studenci w Niemczech, później upowszechnił się on w całej Europie i także w Polsce.

Początkowo istniała dość mocno przestrzegana reguła wpisywania się do sztambucha (albo sztambuchu, obydwie formy dopełniacza są poprawne). Należało pisać pięknym pismem kaligrafowanym i obowiązkowo na kartkach po prawej stronie (strona lewa przeznaczona była na zdjęcia i ilustracje).

Mógł to być wiersz, sentencja, cytat z dzieła uznanego autora, przysłowie czy szczere życzenie powodzenia na przyszłość (na końcu należało dodać po łacinie Memoriae causa scripsi ‘napisane dla pamięci’). Zawsze oczywiście musiało się to zadedykować osobie, która poprosiła o wpis, czyli wymieniało się jej imię i nazwisko.

Za moich studenckich czasów na koniec nie wpisywano się już nikomu do sztambucha, za to za czasów szkolnych – tak. Tylko że nie używało się już wtedy obcej nazwy sztambuch, ale swojskiej pamiętnik. Nikt wówczas nie słyszał o archaicznych określeniach imiennik, imionnik czy trwalnik, którymi nasi przodkowie próbowali zastąpić słowo sztambuch.

Pan Literka

Opublikowane przez
Maciej Malinowski

Najnowsze wpisy

Czy słowo dane ma l. poj.?

Według słowników języka polskiego dane nie mają form l. poj. Ale może warto je dzisiaj…

29 kwietnia 2024

1,5 procent (nie: procenta)

W tym wypadku słowa procent nie dostosowujemy do pięciu dziesiątych, lecz liczebnika 1 … 1,5…

20 kwietnia 2024

Darujmy sobie kaszlać

Kaszleć i kasłać w zupełności wystarczą … Darujmy sobie kaszlaćCzytaj dalej »

13 kwietnia 2024

Rokować (np. powrót do zdrowia)

Nie należy używać tego czasownika bez dopełnienia, np. To dobrze rokuje … Rokować (np. powrót…

6 kwietnia 2024

Niech was (wam) Bóg błogosławi

Od wieków w polszczyźnie obecne były zwroty z zaimkami was i wam … Niech was…

29 marca 2024

Babka (dawniej baba) wielkanocna

 Takie ciasto przypominało kształtem spleciony warkocz, który starsze, zamężne kobiety (czyli baby) nosiły na głowie,…

24 marca 2024